Uprawa uproszczona w naszym kraju póki co wciąż stanowi niszę. Coraz większa rzesza rolników zmienia podejście do gleby i procesów w niej zachodzących, zaczyna dostrzegać korzyści płynące z uprawy bezorkowej i w efekcie zaprzestaje wykonywania orki.
Po siedmiu miesiącach wracamy na pole, gdzie zakopaliśmy białą bawełnianą bieliznę, w celu zbadania aktywności gleby. Jaki jest efekt wyzwania "Soil Your Undies", w którym brała udział redakcja Farmera?
Naukowcy coraz częściej znajdują dowody na to, że bogactwo mikroorganizmów w glebie wpływa pozytywnie nie tylko na jej właściwości, ale także na ludzkie zdrowie.
Profesor Taryn Bauerle wraz z zespołem naukowców pracuje nad stworzeniem robotów-dżdżownic, które będą sprawdzały m.in. stan gleby i reakcję korzeni na suszę. Badania mają pomóc wyhodować nowe gatunki roślin. Do opracowania analiz wykorzystywana jest bionika.
W Niemczech realizowany jest projekt EIP Agri, w którym sprawdzane jest, czy uprawa konserwująca może być prowadzona bez stosowania glifosatu.
Podczas Narodowych Wyzwań w Rolnictwie swój wykład nt.: "Znaczenie płodozmianu i próchnicy w gospodarstwie" zaprezentował Piotr Zdziarski, który swoje gospodarstwo prowadzi w systemie ekologicznym.
Podczas Narodowych Wyzwań w Rolnictwie OnLine jednym z prelegentów w sesji "Bez Pługa", będzie Pan Piotr Zdziarski. W swoim wykładzie omówi on bardzo ważny, jednak niedoceniany przez wielu rolników temat "Znaczenie płodozmianu i próchnicy w gospodarstwie".
Horsch wprowadził do oferty nową wersję redlicy TerraCut, która umożliwia płytkie podcięcie gleby na całej szerokości roboczej kultywatora.
Naukowcy z Uniwersytetu z Illinois zachęcają do wysiewania roślin okrywowych po zbiorach. Przeprowadzone przez nich badania pokazują, że taka praktyka może zwiększyć liczebność mikrobiologiczną gleby o 27%.
Grupa rolników, członków Cheney Lake Watershed z Kansas, znalazła ciekawy pomysł na pokazanie, na czym polega biologia gleby. Zakopali białe majtki, żeby zobaczyć jaki jest stan ich gleb.
E-Services Väderstad zostaje poszerzony o nową aplikację WormCounter, pozwalającą zliczać dżdżownice na polu. Czy to odpowiedz firmy na unijne zobowiązania dotyczące Europejskiego Zielonego Ładu?
Na początku br. KE wystosowała formalny wniosek o wpisanie do unijnego prawodawstwa zobowiązania o nazwie Europejski Zielony Ład. Już w 2021 r. odbędą się pierwsze szkolenia rolników ze sposobów liczenia dżdżownic na polu, które będą miały decydujące znaczenie w wielkości dopłat obszarowych.
Do odpowiedzi na pytanie postawione w tytule skłonił nas komentarz pod jednym z postów na naszej stronie. Istnieje bowiem pogląd, że przecięcie dżdżownicy na pół powoduje jej rozmnożenie na dwa odrębne osobniki. Niestety nie do końca jest to prawda.
Zasadność rezygnacji z nawozów mineralnych i środków chwastobójczych jest przedmiotem ożywionej dyskusji w rolnictwie już od wielu lat. W tym czasie powstały dziesiątki publikacji, próbujących odpowiedzieć na pytanie, jakie rozwiązanie jest tak naprawdę lepsze dla gleby i organizmów w niej żyjących.
Pokaż mi swoje dżdżownice, a powiem ci, jakim jesteś rolnikiem – tak można sparafrazować znane powiedzenie. Jak jednak sprawdzić, jakie i ile dżdżownic zamieszkuje nasze pola?
W zdrowej glebie znajdują się drobnoustroje, które działają jak środki przeciwdepresyjne. A zatem stwierdzenie, że rolnik, który przebywa na polu czuje się szczęśliwy, nie jest przypadkiem!
Gleba jest sercem naszego gospodarstwa i najważniejszym w nim narzędziem, którego jednocześnie nie możemy kupić – tak o potrzebie konserwacji gleby mówił Thibault Perrier podczas dorocznych warsztatów z Uproszczonej Techniki Uprawy.
Gleba to żywy organizm, który nadal nie został dogłębnie poznany. Wskaźnikiem zdrowia gleby są m.in. dżdżownice, ale o jej właściwościach decyduje również olbrzymia ilość innych, bioróżnorodnych organizmów. Nowa technologia - metagenomika - pozwala identyfikować różne mikroorganizmy glebowe. Wyniki analiz wykorzystywane są do tworzenia baz danych mikrobów glebowych i opracowania atlasu drobnoustrojów glebowych.
Frédéric Thomas to francuski rolnik gospodarujący na 130 ha zerodowanych piasków położonych na podglebiu gliniastym tuż obok miejscowości Thoury w środkowej Francji.
Rolnik opowiada się za bezorkową uprawą roli, stałym okrywaniem gleby roślinami i powrotem zwierząt do gospodarstw, w których w strukturze zasiewów dominują zboża. W najnowszym wywiadzie dla Terre&Nature powiedział, że uprawa mechaniczna jest "drapieżnikiem gleby”.
Gleba jest traktowana w ekonomii jako zasób odnawialny, jednak dzieje się tak tylko, jeśli odpowiednio nim gospodarujemy. Jak dobrze gospodarować glebą, jak dbać o życie, które się w niej znajduje, rolnicy mogą się dowiedzieć na spotkaniach klubu Soilteq.
Mimo iż brzmi to jak tytuł baśni dla dzieci, to odchwaszczanie ma realny wpływ na faunę glebową. W ostatnich latach duże kontrowersje budzi zwalczanie chwastów środkami na bazie glifosatu – uważa się je za potencjalnie szkodliwe dla zdrowia i środowiska. Jednocześnie promowane są niechemiczne metody zwalczania chwastów – przede wszystkim mechaniczne. Grupa fińskich naukowców sprawdziła, jak odchwaszczanie mechaniczne oraz chemiczne przy wykorzystaniu glifosatu wpływa na liczebność żyjących w glebie organizmów.
Obecność dżdżownic w glebie przynosi szereg korzyści. Drążone przez te zwierzęta korytarze przyczyniają się do jej napowietrzenia i spulchnienia oraz do odprowadzenia nadmiaru wody. Ich bytowanie w glebie ma też pozytywny wpływ na strukturę i mikrostrukturę gleby oraz jej żyzność. Dżdżownicom i ich roli w budowaniu żyzności gleby poświęcony był panel wykładowy, podczas zorganizowanej w styczniu 2019 r. w Indianapolis konferencji No-Tillage.
Ogólnopolski Dzień Uprawy Pasowej zorganizowany na początku lipca przez pana Macieja Czajkowskiego w Sokołowie, był doskonałą okazją do spotkania i dyskusji z rolnikami pracującymi w systemie uprawy bezorkowej. Można było także zgłębić swą wiedzę dotyczącą ochrony gleby.
Podczas Ogólnopolskiego Dnia Uprawy Pasowej w Sokołowie spotkaliśmy mnóstwo ludzi związanych z uprawą bezorkową. Wśród nich byli zarówno naukowcy jak i rolnicy praktycy nie używający pługa.
Liczne badania wskazują na dobroczynny wpływ dżdżownic na glebę, dlatego mówi się o nich, że są pomocnikami rolnika. Ograniczenie intensywności i głębokości uprawy przyczynia się do zwiększenia ich populacji.