Wydruk strony BezPluga.pl

Mieszane notowania zbóż na światowych giełdach

Wczorajsze notowania kontraktów zbożowych na światowych giełdach zakończyły się dość optymistycznie, szczególnie, że na innych rynkach wystąpiły znaczne spadki cen.

Wczoraj światowe rynki akcji i surowców uległy znacznej przecenie (w tym ceny ropy spadły aż o ok. 7 proc.). W tym kontekście notowania zbóż (część podrożała, a część nie zmieniła ceny) należy uznać za duży sukces.

Pszenica na Matif w kontrakcie z dostawą we wrześniu nie zmieniła ceny i kosztowała 214,25 euro/t (983 zł/t). W ujęciu r/r notowania wzrosły o 17,9 proc. Cena kukurydzy na paryskiej giełdzie w kontrakcie sierpniowym podniosła się o 0,4 proc. i wyniosła 247,00 euro/t (1133 zł/t), a przez ostatni rok podniosła się o 44,2 proc.

Pszenica na CBoT w kontrakcie wrześniowym podrożała o 0,8 proc. i kosztowała 256,37 USD/t. W ujęciu r/r notowania wzrosły o 30,5 proc. Cena kukurydzy w kontrakcie z dostawą we wrześniu na giełdzie w Chicago nie zmieniła się i wyniosła 218,89 USD/t, a przez ostatni rok podniosła się o 67,0 proc.

Pszenica Matif, kontrakt wrześniowy- cena nie zmieniła się (214,25 euro/t- 983 zł/t).
Wykres 1.


Notowania wrześniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt wrześniowy- cena wzrosła o 0,76 proc. (256,37 USD/t- 999 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt sierpniowy- cena wzrosła o 0,41 proc. (247,00 euro/t- 1133 zł/t).
Wykres 6


Notowania sierpniowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt wrześniowy- cena nie zmieniła się (218,89 USD/t- 853 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10