Wydruk strony BezPluga.pl

AgroMotylki 2019 - konferencja i pokazy w bezorkowym gospodarstwie ekologicznym

W najbliższy czwartek 3 października odbędzie się konferencja naukowo-rolnicza dotycząca roślin motylkowych, maszyn do ich uprawy i zbioru oraz rolnictwa ekologicznego wraz z pokazem polowym. Wydarzenie pod hasłem AgroMotylki 2019 odbędzie się w gospodarstwie rodzinnym rodziny Ożga w Tarnawie.

Organizatorami konferencji AgroMotylki  są firma Agro-As wraz z partnerami: Karoliną Ożga, firmami Claas, Horsch, Invex Remedies, IGP Polska, Plocher Agrotechnologia Inaczej, Port-Rolniczy.pl oraz Uniwersytetem Drezdeńskim. Spotkanie odbędzie się w gospodarstwie, które od 20 lat uprawia glebę bezorkowo, a od 19 lat na swoich polach nie stosuje fosforu i potasu. Rodzina Ożgów przykłada dużą wagę do produkowania wysokojakościowych płodów rolnych z poszanowaniem praw natury. Od dwóch lat część gruntów uprawianych jest ekologicznie, bez użycia środków chemicznych. W br. na powierzchni 200 ha uprawiana jest soja i to właśnie ta roślina będzie tematem przewodnim spotkania. 

Uczestnicy spotkania będą mieli możliwość wysłuchania kilku wykładów. W agendzie konferencji znajdzie się czas na prezentację gospodarstwa oraz prelekcje związane z systemem Plocher, ofertą nasion soi, zwalczaniem chwastów w ekologicznej uprawie tych roślin, współczesnych wyzwań, jakie stoją przed branżą rolniczą czy koniecznością produkowania żywności od nowa.

Jednym z ciekawszych punktów konferencji będą pokazy polowe. Rolnicy będą mogli obejrzeć zbiór soi oraz uprawę pożniwną. W pokazie weźmie udział kombajn Claas Lexion 8700 z przystawką Convio Flex oraz maszyny uprawowe Horsch. 

Agenda spotkania: