Wydruk strony BezPluga.pl

Robot FarmDroid do siewu i pielenia roślin

FarmDroid FD20 to innowacyjny robot polowy, który pomaga rolnikom obniżyć koszty siewu i pielenia roślin. Urządzenie zbudowano z myślą o uprawach ekologicznych buraków cukrowych czy rzepaku.

Lekki robot polowy, automatyzuje siew i usuwanie chwastów. Zaprojektowano go głównie z myślą o uprawach ekologicznych. Zwykle duńscy  rolnicy ekologiczni potrzebują 100-150 godzin pracy przy pielęgnacji roślin. Dlatego szukają lepszej i szybszej metody. Dwa roboty FD20 pracują obecnie w Szwajcarii.

Urządzenie jest napędzane elektrycznie, wytwarza prąd za pomocą modułów fotowoltaicznych, dzięki czemu jest to rozwiązanie neutralne pod względem emisji CO2.  Jednocześnie nie niszczy struktury gleby i nie zagęszcza jej, dzięki przemyślanemu rozkładowi obciążenia. 

Robot rejestruje współrzędne każdej rośliny buraka cukrowego czy rzepaku podczas siewu, dzięki temu może w następnym etapie kontynuować precyzyjne pielenie tych roślin. To automatyczne zapamiętywanie położenia nasion może być realizowane na powierzchni max. 20 ha. 

Robot FarmDroid nadal jest testowany i ulepszany, jednak rolnicy są zadowoleni z jego pracy. 

Dane techniczne maszyny:
Pojemność pamięci: 20 ha
Maksymalne nachylenie: 14% (8 stopni) 
Szerokość robocza: 3 m
Odległość między rzędami: konfigurowalna w odstępach 25 cm
Pojemność ogniwa słonecznego: 1 kW
Pojemność baterii: 2,4 kWh
Prędkość: 0,5-1,0 km/h