Wydruk strony BezPluga.pl

Dni soi i warsztaty polowe Agroyoumis w Tarnawie

Soja i jej agrotechnika były tematem przewodnim spotkania zorganizowanego przez firmę Agroyoumis Sp. z o.o. w gospodarstwie rolnym Grzegorza Ożgi. W programie wydarzenia znalazły się zarówno ciekawe wykłady, jak i pokazy polowe.

Spotkanie „Dni soi - warsztaty polowe” zostały zorganizowane pod patronatem Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych, a głównym inicjatorem wydarzenia była firma Agroyoumis, wraz z partnerami: firmami BASF, Horsch, Plocher -Agrotechnologia Inaczej. Wydarzenie poprowadziła Karolina Ożga, która w swoim wystąpieniu z pasją opisała rodzinne gospodarstwo państwa Ożga, które od 21 lat uprawiane jest w technologii bezorkowej. Od kilku lat wysiewana jest tam soja, która prowadzona jest w sposób ekologiczny. Dodatkowo rolnicy na swoich polach od 20 lat nie używają fosforu i potasu, a to dzięki technologii niemieckiej firmy Plocher, która promuje naturalne preparaty wspierające glebę i jej strukturę oaz rozwój roślin. 

Ofertę odmian soi z portfolio Agroyoumis zaprezentowała Natalia Sibirtseva. Rolnicy mogli wysłuchać, jakie są zalety tych odmian, a jednocześnie udzielono im wielu praktycznych porad dotyczących agrotechniki soi. W prezentacji zwracano uwagę m.in. na przestrzeganie norm wysiewu, czy znaczenie zaprawiania nasion soi. 

Ciekawy wykład przedstawił Tomasz Towpik, reprezentujący firmę Horsch, który mówił o ekologii w rolnictwie. Starał się on odpowiedzieć na pytania, dlaczego rolnicy powinni zainteresować się zagadnieniami związanymi ze zrównoważonymi systemami żywnościowymi, oraz tym w jaki sposób wprowadzać w swoich gospodarstwach produkcję "eko". Zaprezentował też rozwiązania maszynowe firmy Horsch, które mogą być wykorzystywane m.in. w gospodarstwach ekologicznych. 

Deszczowa pogoda nieco pokrzyżowała plany organizatorów, dlatego lustracja pól soi, uprawianej ekologicznie i w technologii bezorkowej odbywała się w dużym pośpiechu. Mimo to, rolnicy mogli porównać poletka z różnymi odmianami soi, obejrzeć ich pokrój, osadzenie strąków, czy poobserwować efekt szczepienia nasion bakteriami brodawkowatymi. Większość z roślin, pomimo późnego wysiewu i wiosennej suszy, wyglądała bardzo dobrze, nic więc dziwnego, że powierzchnia pól obsiewanych soją w gospodarstwie państwa Ożga powiększa się z roku na rok. 

Zapraszamy do obejrzenia relacji ze spotkania.