Pieniądze m.in. z dopłat do zbóż rolnicy dostaną przed wyborami - stwierdził na środowej konferencji prasowej Robert Telus, minister rolnictwa i rozwoju wsi. Jak dodał, robi wszystko co w jego mocy, aby jeszcze w czerwcu rozpoczęła się wypłata żywej gotówki na konta rolników. Przy okazji, przedstawił na konferencji także ciekawe wyliczenia. Dotyczące tego, ile różnego rodzaju dopłat otrzymują rolnicy względem tego, ile kosztuje uprawa hektara pszenicy w naszym kraju.
Zdaniem analityków konsekwencją wysokich stóp procentowych i złej sytuacji finansowej gospodarstw rolnych jest obserwowana obecnie najniższa w historii skłonność rolników do finansowania produkcji kredytem. Tymczasem rząd bawi się w najlepsze z gospodarzami w "Dobrego Pana" i oferuje im pożyczki. Czemu i komu to ma służyć?
Firma dzierżawiąca grunty rolne od daty podpisania umowy może zwlekać z rozpoczęciem inwestycji OZE nawet do 5 lat. Zamiast 16-20 tys. zł z ha za rok rolnik otrzyma opłatę postojową wynoszącą do 1 tys. zł/ha/rok. Warto określić w umowie datę końcową, po upłynięciu której inwestor albo realizuje inwestycję OZE, albo płaci pełny czynsz dzierżawny.
1 czerwca ARiMR rozpoczęła przyjmowanie wniosków od rolników działających w sektorze zbóż i nasion oleistych, którzy ponieśli straty gospodarcze spowodowane przywozem ziarna z Ukrainy. Jakie jest zainteresowanie gospodarzy tym naborem?
To fakt - za wesoło w kwestii ubiegania się o pieniądze w ramach ekoschematów - póki co nie jest. Powód? Według coraz głośniej wyrażanych opinii, są one po prostu za trudne do spełnienia, zwłaszcza dla małych gospodarstw. Ale, jak wynika z ostatnich doniesień, właśnie tym małym gospodarstwom, rząd chce "ulżyć" odpuszczając ubieganie się ekoschematy w takiej, jak dziś, formie i proponuje nowe rozwiązanie. Pytanie tylko, czy na pewno to słuszna droga.
Będzie przedłużenie zakazu importu produktów rolnych z Ukrainy. Komisja Europejska przedłużyła do połowy września unijny zakazu importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika - przekazało PAP źródło unijne. Wszedł on w życie 2 maja i zastąpił jednostronne decyzje o zakazie importu wprowadzone przez państwa graniczące z Ukrainą, w tym Polskę.
Podczas IV Krajowych Dni Pola w Sielinku padło pytanie, ile zbóż zostało w magazynach rolników oraz kiedy zaczną być wypłacane dopłaty do sprzedaży zbóż. Oto, jak odpowiedział minister rolnictwa.
Próbując odpowiedzieć na postawione w tytule artykułu pytanie, można stwierdzić, że owszem – pług rządzi, ale nie wszędzie. Podczas gdy Polskę i wiele krajów Europy można uznać za enklawy uprawy płużnej, taki stan rzeczy nie dotyczy całego świata, a nawet wśród europejskich rolników jest ona powoli wypierana przez inne technologie.
Prawo budowlane 2023 r. Najważniejsze zmiany dla rolników. Tegoroczna nowelizacja prawa budowlanego umożliwi budowę jednorodzinnych budynków mieszkalnych o powierzchni zabudowy powyżej 70 m kw. tylko na podstawie zgłoszenia. Co ważniejsze, budowa budynków gospodarczych rolnych o powierzchni
do 300 m kw. nie będzie wymagała także pozwolenia, ale za to obowiązkowa będzie inwentaryzacja powykonawcza. MRiT planuje, aby zmiany prawne weszły w życie w I kwartale 2023 r.
Luki prawne przy budowie małych budynków. Kto z nich skorzysta? Nowelizacja ustawy Prawo budowlane umożliwi wznoszenie jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych bez konieczności pozwolenia, a nawet i zgłoszenia od 3 czerwca br. Nowe przepisy prawa mają ułatwić inwestowanie rolnikom, a w efekcie dają one możliwość wznoszenia i to bez żadnej kontroli urzędowej budynków niekoniecznie o przeznaczeniu rolnym.