Odszedł David Brandt, pionier rolnictwa regeneratywnego i bohater mema

Odszedł David Brandt, pionier rolnictwa regeneratywnego i bohater mema
David Brandt zmarł 23 maja 2023 r. Był znanym na całym świecie liderem rolnictwa regeneratywnego (fot. Dianne Johnson/USDA).
  • Autor: Julia Śmigielska-Siarkowska
  • Dodano: 24-05-2023, 18:27

To smutna wiadomość dla grona miłośników rolnictwa regeneratywnego. Odszedł znany na całym świecie lider uprawy konserwującej i zrównoważonych praktyk rolniczych, farmer z amerykańskiego Ohio, David Brandt. Kojarzyć go można również z sympatycznego mema.

Idol rolników regeneratywnych

Jak donosi portal No-Till Farmer, ostatniego weekendu odszedł legendarny dla entuzjastów zrównoważonego rolnictwa farmer z Ohio w Stanach Zjednoczonych, David Brandt. Brandt zmarł niespodziewanie w wieku 76 lat w wyniku powikłań po przebytym wypadku komunikacyjnym.

David Brandt zostanie zapamiętany jako pionier regeneratywnych praktyk w rolnictwie i idol rolników, którym na sercu leży gospodarowanie zrównoważone, w duchu troski o stan gleb. Farmera z Ohio żegna nie tylko rodzina i najbliżsi, ale gospodarze z całego świata, którzy czerpali wiedzę z doświadczenia Brandta.

Od weterana wojennego do ikony rolnictwa

Dave Brandt, urodzony w rolniczej rodzinie USA w drugiej połowie lat 40. XX wieku, brał udział w wojnie w Wietnamie w formacji Marines. Krótko po powrocie Davida z wojny zmarł jego ojciec, po czym młody Brandt zmuszony był do sprzedaży farmy rodziców. Później, z ograniczonym budżetem i parkiem maszynowym, zdołał odkupić farmę swojego dziadka.

Gospodarowanie na własnej ziemi rozpoczął w 1971 roku. W 1975 r. jako pierwszy znany farmer w USA sprowadził do swojego gospodarstwa siewnik do uprawy no-till. Brandt zajmował się produkcją kukurydzy, soi, pszenicy i lucerny. Wkrótce po przejęciu farmy zaczął uprawiać międzyplony, których stał się propagatorem.

- Kiedy w 1978 r. po raz pierwszy zasiałem międzyplon, żyto, (...) nie wiedziałem, jakie będą konsekwencje tej decyzji - wspominał po latach Dave Brandt.

Później mieszanki międzyplonów stawały się coraz doskonalsze - obejmowały mieszankę żyta, grochu, rzodkwi, słonecznika, soi i wyki, ale i inne, eksperymentalne rozwiązania. W wywiadzie w 2008 r. Dave Brandt zaznaczał, że w dzięki ciągłej, wieloletniej uprawie no-till i międzyplonom przez 30 lat podniósł w swoich glebach zawartość materii organicznej z 0,5 do 3 proc.

Znany nie tylko farmerom

Dave Brandt eksperymentował nie tylko w zakresie uprawy roli i uprawy międzyplonów, ale poszukiwał również rozwiązań w zakresie optymalizacji nawożenia i ekonomiki gospodarstw. Przemawiał, szkolił, spotykał się z adeptami rolniczej sztuki. Odbierał liczne nagrody i odznaczenia.

Internautom niezwiązanym z rolnictwem znany jest jako bohater popularnego mema: it ain't much, but it's honest work (to niewiele, lecz to uczciwa praca). Mem pochodzi z nagrania rozmowy z Brandtem, co ciekawe jednak, Dave Brandt nie wypowiedział owego zdania. Podpis został dodany przez autora mema, co w połączeniu z wizerunkiem sympatycznego farmera stworzyło znany na całym świecie obrazek.×