Czy uprawa pasowa to konieczność ?

Czy uprawa pasowa to konieczność ?
Aby poprawić jakość gleby potrzeby jest czas. Zdjęcie: T. Piechota.

Podczas konferencji PIdS Online dr Tomasz Piechota z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu starał się odpowiedzieć na pytanie: Czy uprawa pasowa to moda czy konieczność ?

Swój wykład dr Tomasz Piechota rozpoczął od żartobliwego stwierdzenia, że uprawa pasowa to moda, bowiem dużo się o tej technologii mówi i pisze.

Jednak w swoim wykładzie postanowił się skupić na tym, że uprawa pasowa jest rozwiązaniem na dzisiejsze problemy w rolnictwie. Bowiem intensywna uprawa, uproszczenia w płodozmianie oraz niezbilansowane nawożenie przyczyniły się do spadku zawartości próchnicy w glebie. Powoduje to większą podatność gleby na suszę oraz erozję wietrzną i wodną oraz brak zdolności gleby do magazynowania składników odżywczych. Te problemy widać na coraz większej ilości pól. Tymczasem jak podkreślił dr Piechota - W rolnictwie wszystko zaczyna się i kończy od gleby.

Rozwiązaniem tych problemów jest uprawa konserwująca. Według jej definicji wymaga ona, by co najmniej 30 proc. powierzchni powierzchni gleby było przykryte resztkami roślinnymi. Ogranicza to erozję, zarówno wietrzną, jak i wodną i przyczynia się do odbudowy struktury gleby. 

Warto pamiętać, co podkreślał dr Tomasz Piechota, że nie każda uprawa bezorkowa jest uprawą konserwującą. Najlepszy wydaje się być siew bezpośredni, ale by się udał potrzebna jest gleba z dobrą strukturą. Tymczasem na większości gleb struktura ta była niszczona przez setki lat i teraz potrzeba czasu, by się odbudowała. 

Jedną z metod uprawy konserwującej jest uprawa pasowa. Radzi sobie ona z dużą ilością resztek pożniwnych i uprawia glebę tylko tam, gdzie jest to konieczne. Można ją stosować przy siewie buraków cukrowych, kukurydzy, rzepaku, soi oraz zbóż. Oczywiście posiada ona również pewne niedogodności, takie jak konieczność równomiernego rozrzucenia resztek pożniwnych na polu, rozdrobnienia ścierniska. Na polach, na których jest stosowana uprawa pasowa zmieni się również skład agrofagów i chwastów, mogą także - ale nie muszą - wystąpić ślimaki i myszy. Oczywiście, jak w każdej technologii, wymagane jest również prawidłowe ustawienie maszyny tak, by pracowała w danych warunkach glebowych poprawnie.

Jak dr Tomasz Piechota podsumował swoje wystąpienie, możecie dowiedzieć się z filmu zamieszczonego poniżej. 

Maszyny do uprawy bezorkowej znajdziecie na www.gieldarolna.pl×
 • Jarosław2021-04-10 17:50:43
  Jeżeli drugim problemem jest brak próchnicy to czy można prosić o odpowiedź w jaki sposób ją dostarczyć w przypadku technologii uprawy pasowej? Jak wtedy się postępuje z obornikiem czy nawozami zielonymi?
 • Chłop2021-04-06 12:17:18
  Bardzo lubię słuchać pana dr. Piechotę chociaż mam niewielkie zastrzeżenia . Z przytłaczającą większością argumentów się zgadzam , ale czy aby napewno przez setki lat nasi dziadkowie degradowali glebę ? Uważam , że jeśli tak , to w bardzo małym stopniu . Mimo że stosowali uprawę orkową to oni zasadniczo gleby nie degradowali , bo jaką glebę otrzymali od swych przodków taką i zostawiali swoim dzieciom i wnukom . Dopiero za naszych czasów degradacja gleby dostąpiła takich rozmiarów . To my niszczymy glebę , nasi dziadkowie tego nie robili , mimo że używali pługa . A co tak degraduje glebę ? - można by tu wymieniać i wymieniać , ale jest to między innymi potas . A konkretnie chlorek potasu , powinno się raczej dla dobra gleby stosować pożeracze pieniędzy czyli siarczan potasu , ale to nie ma żadnego ekonomicznego uzasadnienia szczególnie w uprawach rolniczych . W warzywach gdzie od ponad 20 lat stosujemy dość wysokie w porównaniu do uprawy zbóż nawożenie potasem , widzimy tego skutki jak na dłoni .
  • Dust bowl2021-04-06 21:00:30
   Radzę sobie najpierw przeczytać podręczniki rolnicze z lat 20 i 30, a następnie o Dust Bowl. Minęło już 90 lat, a wy dalej że to chemia niszczy gleby. Uprawa niszczy gleby, to dzięki ŚOR możemy ograniczyć uprawę i odbudować gleby. To nie rolnictwo ekologiczne jest rozwiązaniem na problemy, a rolnictwo regeneratywne. Dzięki postępowi w naukach i mechanizacji możemy powstrzymać to co nasi pradziadkowie zniszczyli, a dziadkowie kontynuowali dokładając pierwsze, niezwykle toksyczne ŚOR.
  • Chłop2021-04-07 10:52:14
   Musimy dostarczać glebie składniki które wynosimy wraz z plonem bo inaczej to byśmy wyjałowili glebę z tych pierwiastków. Tylko może są bezpieczniejsze formy czy metody dostarczania glebie tych składników pokarmowych ? a po drugie gdybyśmy wszyscy przeszli na metody ekologiczne to i może byśmy i zdrowiej żyli ale na pewno byśmy przyczynili się do większego głodu na świecie bo na pewno w ten sposób nie wykarmimy całej ludności świata. Ale trochę głupio gdy żyłujemy glebę ( a gleba to organizm żywy ) aby wydawała nie wiadomo jak wielkie plony a potem gdy jest krach na rynku zbóż to palić zbożem w piecu bo wychodzi ekonomiczniej niż węglem
   • mnemonic2222021-04-07 17:26:02
    Ty już doświadczyłeś tego głodu, dlatego majaczysz i wyrzucasz jedzenie. Nie masz pojęcia o czym piszesz wracaj do szkoły i przestań trolować chłop-ku.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.239.154.240
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum