CTF wprowadza nie tylko ład i porządek w sposobie poruszania się po polu, jego głównymi celami są obniżenie kosztów produkcji, przy jednoczesnym zwiększeniu plonów. Oba czynniki mają znaczący wpływ na wyniki ekonomiczne gospodarstwa. Co więcej, system CTF wpływa nie tylko na ekonomię gospodarstwa, ale działa korzystnie na kondycje gleb i rosnących na nich upraw.
Na czym dokładnie polega kontrolowany ruch po polu ? Żeby można było mówić o stosowaniu CTF, należy zastosować szereg rozwiązań, takich jak: jednakowe rozstawy kół w ciągnikach, maszynach, przyczepach, a nawet kombajnach; stosowaniu stałych pasów ruchu, przy wykorzystaniu prowadzenia satelitarnego z największą dokładnością (RTK); jednakową szerokością maszyn i narzędzi bądź też bezpośrednią jej wielokrotnością. Zastosowanie tych reguł, w końcowym efekcie da to, że wykonując różne zabiegi agrotechniczne, będziemy poruszać się zawsze po tym samym śladzie i unikniemy sytuacji „walcowania” powierzchni pola. Zatem, system CTF bezpośrednio wypływa zminimalizowanie ugniatania powierzchni pola. Według szacunków, obszar pola, po którym będą poruszać się koła ciągnika czy też maszyny rolniczej można w ten sposób zredukować do 25-40%- w zależności od szerokości kół czy gąsienic, a także stosowanych narzędzi. Dla porównania, tradycyjny sposób poruszania się po polu odpowiada za ugniatanie około 60% powierzchni pola, a w niektórych przypadkach mogą to być wartości wyższe.
Nie każde gospodarstwo, może w tym czasie pozwolić sobie na wymianę maszyn aby ich szerokość była jednakowa czy też była jej bezpośrednią wielokrotnością. Kosztownym też jest wykorzystanie techologii GPS, z dokładnością RTK. Jednakże, warto skupić się na tym co możemy zmienić oraz przykuć większą uwagę do poruszania się po polu, wykorzystując stałe drogi przejazdowe, unikając przejazdów przypadkowych poza nimi, szczególnie podczas żniw, czy też po przeprowadzonej uprawie. Nie jest też kosztownym rozwiązaniem, a jedynie czasochłonnym, dostosowanie szerokości rozstawu kół ciągników, maszyn i przyczep znajdujących się w gospodarstwie.

Należy stosować maszyny o jednakowej szerokości lub też wielokrotności tej szerokości. Warto, aby stosowane maszyny, były także możliwie najszersze.
Należy stosować maszyny o jednakowej szerokości lub też wielokrotności tej szerokości. Warto, aby stosowane maszyny, były także możliwie najszersze.

Źródło: Controlledtrafficfarming.