• Zwięzłość warstwy ornej można oznaczać w prosty sposób posługując się penetrometrem.
  •  Badając w ten sposób glebę, możemy określić głębokości zalegania „podeszwy płużnej" na polu.
  • Zobaczcie jakie wyniki uzyskaliśmy badając glebę na polu i w ogródku warzywnym.

Penetrometr glebowy to urządzenie umożliwiające ocenę zwięzłości gleby na polu. Gleba podczas wbijania w nią metalowego stożka stawia opór, a siła tego oporu odzwierciedla w pewnym stopniu opór stawiany przez glebę narzędziom uprawowym i korzeniom roślin.

Wyczucie większego oporu podczas wbijania w glebę penetrometru może świadczyć o zwiększonej zwięzłości gleby w warstwie podornej i obecności tzw. podeszwy płużnej lub nadmiernie zagęszczonego podglebia. Ważne, aby zlokalizować jak głęboko umiejscowione jest zagęszczenie i jak gruba jest warstwa zagęszczonej roli. 

Jak przeprowadzić pomiary?

Niektóre penetrometry wyposażone są w manometry. Opór mierzony jest wówczas bardzo precyzyjnie, a na tarczy manometru znajdują się też często kolorowe skale odnoszące się do zagęszczenia (kolory od zielonego, żółtego, po czerwony). Nasz penetrometr nie posiada manometru. Stożek penetrometru zagłębiał się w glebę pod wpływem nacisku, a konieczna do tego siła mięśni rąk świadczy o oporze gleby. Badając w ten sposób glebę, możemy określić zwięzłość gleby i głębokość zalegania tzw. podeszwy płużnej.

Schemat postępowania:
– wybierz na polu miejsca, gdzie chcesz dokonać pomiarów;
– wciskaj sondę w glebę, naciskając równomiernie dłońmi na metalowy uchwyt;
– obserwuj, czy używając tej samej siły, uda ci się wcisnąć sondę na tę samą głębokość;
– zabieg powtórz wielokrotnie.

Zobaczcie, jakie były różnice w pomiarach na polu uprawnym i w ogródku warzywnym.