Catros to bardzo szeroka rodzina bron; w jej skład wchodzą maszyny o szerokościach roboczych już od 2,5 m i w różnych konfiguracjach; jako maszyny zawieszane, z układem jezdnym z tyłu lub w środku. Szerokość robocza maszyn sięga 12 metrów i taką bronę oraz model 8-metrowy mogliśmy oglądać podczas pokazu. 

Jeżeli chodzi o elementy robocze bron Catros, to stanowią je talerze o średnicy 510 mm pozwalające na pracę z głębokością roboczą od 4 do 15 cm. W obrębie tego typu maszyn (kompaktowych bron talerzowych) w ofercie można znaleźć też Catrosa XL (średnica talerzy 610 mm), zaś w maszynach Certos mamy do czynienia z talerzami o średnicy 660 mm, mogącymi pracować z głębokością nawet 20 cm. Ze względu m.in. na duży prześwit są one polecane w przypadku uprawy np. ściernisk po kukurydzy. 

Talerze Catrosa umieszczone są w dwóch rzędach; w pierwszym rzędzie pracują nieco agresywniej, pod kątem 17 st., w drugim zaś kąt ten wynosi 14 st. Talerze są zabezpieczone indywidualnie na elastomerach i wyposażono je w bezobsługowe łożyska, chociaż jest to już standard niemal we wszystkich bronach talerzowych. 

Zadana głębokość robocza utrzymywana jest poprzez ustalenie wysokości kół podporowych i wału doprawiającego. Firma Amazone ma w swojej ofercie 11 typów wałów uprawowych, jednak w demonstrowanej w Brodnicy maszynie wykorzystano wał pierścieniowy z protektorem, dzięki czemu bardzo dobrze radzi sobie na glebach lekkich. Głębokość robocza regulowana jest hydraulicznie.

- Cięgna, które widać między pierwszym a drugim rzędem talerzy to elementy, które mogą pomóc, kiedy występuje problem zbyt intensywnej pracy pierwszego rzędu talerzy względem drugiego, a takie sytuacje się zdarzają. Dzięki cięgnom możemy podnieść pierwszy rząd talerzy, dzięki czemu praca jest bardziej optymalnie rozłożona. Siłą rzeczy, dzięki cięgnom możemy korygować również zużycie talerzy - tłumaczy Michał Wojciechowski z firmy Amazone.

Bardzo ważne jest to, że maszyna zarówno 8- jak i 12-metrowa składa się z niezależnie kopiujących podłoże segmentów, co bardzo dobrze wpływa na jakość kopiowania, nawet podczas pracy na dużych nierównościach. Jest to element systemu ContourFrame.

- Ważne jest, aby tego typu maszyny pracowały z prędkościami "-nastu" km/h. My zalecamy pracę z prędkością od 12 do 18 km/h; wtedy jakość podcięcia i mieszania jest właściwa - dodaje specjalista.

Faktycznie, zależność pomiędzy prędkością roboczą a jakością pracy jest bardzo duża; na polu można było zaobserwować, że kiedy optymalna prędkość robocza nie jest jeszcze osiągnięta, brony niezbyt dobrze radzą sobie podczas pracy. Osiągnięcie prędkości powyżej 12-15 km/h powoduje, że talerze o nie największej przecież średnicy (510 mm) doskonale radzą sobie w trudnych warunkach, nawet z obfitym poplonem, dobrze rozdrabniając rośliny i mieszając je z glebą.