Nowy agregat pasowy już od jesieni w ofercie NoTiller

Nowy agregat pasowy już od jesieni w ofercie NoTiller
Multi 4000 to agregat, który pracuje w technologii pasowej. fot. NoTiller.
  • Autor: Małgorzata Powałka
  • Dodano: 19-04-2021, 06:00

NoTiller, firma specjalizująca się w konstruowaniu agregatów dla bezorkowych systemów uprawy, wprowadza do oferty mową maszynę. Multi 4000 pracuje już na polu i zasiewa kolejne pola w technologii pasowej.

Założycielami firmy NoTiller są dwaj młodzi rolnicy – Paweł Pietrzak i Michał Sawicki. W ofercie firmy znajduje się zawieszany agregat Multi 3000, umożliwiający uprawę, siew i nawożenie w technologii pasowej, głębosz, umożliwiający rozluźnienie zagęszczonej gleby do głębokości 50cm oraz brona mulczowa Sprinter do ultrapłytkiej uprawy gleby.

Oferta firmy już wkrótce powiększy się o nową maszynę, która z pewnością zainteresuje rolników pracujących w technologii pasowej. Multi 4000 to modułowa maszyna, ale w przeciwieństwie do Multi 3000 – ciągana. Agregat ma szerokość 4 m, z możliwością poszerzenia jej do 6 m Masa agregatu to 8 t, dlatego do pracy na bardziej zwięzłych glebach producenci zalecają cięgnik o mocy 300 kM.

W części uprawowej znajduje się sekcja falistych kroi z zabezpieczeniem sprężynowym, które nacinają glebę. Dalej są łapy spulchniające, które mogą pracować do głębokości 30 cm. Za łapami dozowany jest nawóz mineralny. Rozstaw łap można zmieniać w zależności od potrzeb od 40 do 75 cm, czyli przy 4 m agregacie może ich pracować 10., przy 6 m – 15.
Cała koncepcja maszyny Multi 4000 jest taka sama, jak Multi 3000, ale różni się ona budową wału oponowego, który znajduje się za łapami spulchniającymi. Wał zagęszcza glebę po siewie i jednocześnie jest wykorzystywany do transportu agregatu.

- Ta sekcja ma offset podwójny, to znaczy, że żadne z kół nie jest z sąsiednim w tej samej linii. Na agregacie koła są rozmieszczone w czterech podrzędach, a takie rozwiązanie sprawia, że użytkownik nie powinien mieć problemów z samooczyszczaniem się wału z gleby – powiedział Paweł Pietrzak, jeden z założycieli i konstruktorów maszyn NoTiller.

Możliwość wysiewu wszystkich nasion

Nad sekcją uprawową znajduje się dwukomorowy zbiornik nasienny ze stali nierdzewnej o pojemności 3400 l. W przyszłości konstruktorzy myślą o zamontowaniu dodatkowego zbiornika o pojemności 1000 l, który można by wykorzystać na nawóz albo nasiona.

- Warto podkreślić, że agregat jest maszyną uniwersalną. Ma możliwość zmiany siewnika i przystawkę do wysiewu zbóż, rzepaku czy bobowatych. Z maszyną można np. zagregować 5-rzędowy siewnik punktowy do kukurydzy, bo ma ona asymetryczne skrzydła, więc jedną łapę można montować na środku maszyny. Z kolei zboża wysiewane są w układzie 26 cm i 14 cm odstęp – podkreśla Pietrzak.

Aparaty wysiewające, cały osprzęt pod zbiornikiem, rozdzielacze nasion czy nawozu są wykonane ze stali nierdzewnej. Poza tym agregat wyposażony jest w standardzie w zmienne dawkowanie nawozów, GPS i RTK z dokładnością do 2 cm, czy 10 calowy panel sterujący.

Próby polowe

Agregat Multi 4000 pracuje już na polach. Obecnie wysiewa kolejne rośliny jare na granicy woj. wielkopolskiego i opolskiego. Pierwszy egzemplarz maszyny trafił do dużego 900 ha gospodarstwa, pracuje na lżejszych glebach i współpracuje z ciągnikiem o mocy 200 kM. Obecnie zasiano tam rzepak jary, w dalszej kolejności będzie wysiewane 500 ha kukurydzy. Z kolei w sierpniu planowane są zasiewy 600 ha rzepaku ozimego.

Maszyna dla rolników będzie dostępna już od jesieni. Paweł Pietrzak nie chce na razie zdradzić, jaka będzie jej cena, ale jak podkreśla „Multi 4000 będzie na pewno dużą konkurencją dla innych 4m konstrukcji strip-till”.

Zapytaliśmy też pana Pawła o zainteresowanie agregatami NoTiller.
- Bardzo dużo rolników prosi o ofertę maszyn. Mamy nawet rolników, którzy składają zamówienia na wszystkie maszyny NoTiller. Firma cały czas się rozwija, szukamy nowych pracowników, wkrótce otwieramy nową montownię i halę magazynową - podsumowuje Pietrzak.

Maszyny do uprawy bezorkowej znajdziesz na gieldarolna.pl

 ×
  • Waldek2021-04-23 08:05:40
    Fajna maszyna, Konstrukcyjnie trochę podobna do horscha, chociaż są kroje a tam nie ma. Czajkowski też fajny ale ciężka krowa i drogi. Ciekawe jak pracuje w polu ten pomarańczowy,
  • Arni2021-04-21 09:14:41
    Ciekawy pomysł i oby tańszy od Czajkowskiego...życzę sukcesów!!!

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.239.154.240
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum