Nowy typ nakładki do uprawy gleby

Nowy typ nakładki do uprawy gleby
Nowy typ nakładki wymaga mniejszej siły uciągu. zdjęcie: Wołosowicz
  • Autor: MWo
  • Dodano: 24-12-2020, 07:00
  • Aktualizacja: 24-12-2020, 09:04

Na ostatnich targach Agritechnica start-up Dickson zaprezentował nowy typ nakładki do uprawy gleby. Wyróżnia się ona niespotykaną na rynku konstrukcją.

Nowa nakładka nosi nazwę U-Cut. Składa się z płyty nośnej z uchwytem umożliwiającym jej montaż na standardowej słupicy kultywatora. W dolnej części płyty nośnej są zamontowane dwie obrotowe i ząbkowane tarcze tnące. Osadzone są one w uchwycie z pewnym przesunięciem pionowym oraz zachodzą na siebie. Umożliwia to ich wzajemne ostrzenie krawędzi tnących. Podczas pracy pod wpływem oporów gleby talerze podcinające obracają się dzięki czemu mogą płytko podcinać glebę, zostawiając przy tym wyrównaną powierzchnię.

Dzięki innowacyjnej konstrukcji nowa nakładka w mniejszym stopniu niszczy naturalne pory gleby oraz pozostawia resztki roślinne na jej powierzchni. Pozwala to na zapobieganie erozji oraz zamazywaniu gleby podczas uprawy. Obrotowe talerze wymagają także mniejszej siły pociągowej co przekłada się na niższe zużycie paliwa podczas pracy.  

W tym roku nowy rodzaj nakładki był testowany przez firmę Dickson lecz nie wiadomo jeszcze, kiedy U-Cut wejdzie do seryjnej produkcji. 

Chcesz kupić lub sprzedać maszynę do uprawy gleby? Zajrzyj na Giełdę Rolną!×