Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem, oferowanym standardowo w większości maszyn rolniczych jest wał rurowy. Ten typ najlepiej spisuje się na glebach lekkich i niezakamienionych w warunkach suchych. Dość dobrze w takich warunkach utrzymuje głębokość pracy maszyny, jednocześnie pozostawiając ją stosunkowo luźną. Dodatkową cechą, która może się okazać szczególne cenna w przypadku mniejszych ciągników, które nie są w stanie pracować z bardzo ciężkimi, zawieszanymi maszynami, jest jego stosunkowo niewielka waga. Kolejny jest wał gumowy, który jak mówi jego nazwa jest zbudowany z gumowych pierścieni. Dzięki temu, że posiada rowki między pierścieniami, gleba jest zagęszczana w sposób pasowy, równolegle do kierunku pracy. Ten typ wału może pracować na glebach suchych, jak i wilgotnych. Jego budowa sprawia, iż jest w stanie dość dobrze wcisnąć znajdujące się na polu kamienie. Jego duża masa, pozwala na optymalne zagęszczenie gleby przed siewem, nawet w przypadku gleb ciężkich. 

Wał rurowy.
Wał rurowy.

 

Kolejny jest wał gumowy, który jak mówi jego nazwa jest zbudowany z gumowych pierścieni. Dzięki temu, że posiada rowki między pierścieniami, gleba jest zagęszczana w sposób pasowy, równolegle do kierunku pracy. Ten typ wału może pracować na glebach suchych, jak i wilgotnych. Jego budowa sprawia, iż jest w stanie dość dobrze wcisnąć znajdujące się na polu kamienie. Jego duża masa, pozwala na optymalne zagęszczenie gleby przed siewem, nawet w przypadku gleb ciężkich.

Wał gumowy.png
Wał gumowy.png

Wałem o konstrukcji zbliżonej do rurowego, jest wał strunowy. Jest to również wał bardzo lekki, który stosunkowo dobrze radzi sobie z kruszeniem gleby i wyrównaniem jej powierzchni, nie powodując nadmiernego jej rozcierania.

Wał strunowy.
Wał strunowy.

Wał daszkowy, zalecany jest do stosowania na glebach podatnych na zbrylanie. Kształt pierścieni bardzo dobrze radzi sobie z kruszeniem silnie zbrylonych, ciężkich gleb zarazem dobrze ją zagęszczając co korzystnie wpływa na podsiąk wody w glebie.

Wał daszkowy.
Wał daszkowy.
Wał pierścieniowy, składa się, ze sprężystych płaskich pierścieni, które nie są podatne na oklejanie, nawet przy pracy na wilgotnych i gliniastych glebach. Przestrzenie między pierścieniami, zajmują skrobaki, które nie tylko oczyszczają konstrukcję wału ale także kruszą bryły gleby.

Wał pierścieniowy.
Wał pierścieniowy.

Dość popularnym już rozwiązaniem jest wał packer. Producenci twierdzą, że jest on dedykowany na gleby mokre i zakamienione. Dodają, że szczególnie dobrze radzi sobie, w warunkach występowania dużej ilości resztek organicznych. Jego budowa oraz średnia masa biorąc pod uwagę opisywane typy wałów, sprawiają, że dość dobrze kruszy on bryły gleby, jednocześnie ją zagęszczając po przez wypustki, które mogą wciskać resztki w głąb gleby. Niestety, ten typ wału nie najlepiej sprawdza się na glebach lekkich, gdyż ze względu na dość dużą powierzchnię płaską wału, potrafi pchać przed sobą glebę, stawiając opór dla ciągnącego maszynę ciągnika.

Wał packer.
Wał packer.

Wał crosskill, zbudowany ze specjalnych pierścieni z wypustkami wyjątkowo dobrze radzi sobie z rozbijaniem zbrylonej gleby. Wał pozostawia pas ziemi o luźnej strukturze, dzięki czemu zapobiega zaskorupianiu się powierzchni gleby. Jego pierścieniowa konstrukcja chroni go przed zapychaniem się. Ten typ doskonale sprawdza się na glebach lekkich, gdyż nie występuje tu zjawisko spychania gleby przed wałem.

Wał crosskill.
Wał crosskill.

Wał teownikowy, jak sama nazwa mówi, zbudowany jest z teowników tworzących pierścienie. Tak jak większość wałów o budowie pierścieniowej zagęszcza on glebę pasowo i znakomicie spełnia swoją rolę na glebach ciężkich i zbrylonych, co zawdzięcza agresywnemu profilowi tych pierścieni.

Wał teownikowy.
Wał teownikowy.
Wałem dedykowanym do uprawy przedsiewnej jest wał pryzmatycznym, składający się ze specjalnych odlewów. Ich kształt minimalizuje przyklejanie się gleby, a więc wpływa na jej optymalne doprawienie przygotowując bardzo dobre podłoże do wysiewu nasion.

Wał pryzmatyczny.
Wał pryzmatyczny.

Ostatnim opisywanym dziś typem jest wał kraker. Jest to wał przeznaczony do pracy w skrajnie trudnych warunkach na glebach ciężkich, zbrylonych, a także z duża ilością resztek na powierzchni. Pierścienie o agresywnej budowie, bardzo dobrze radzą sobie nie tylko z kruszeniem ale także z docinaniem resztek, ich wciskaniem w głąb gleby, a także optymalnie zagęszcza profil glebowy, pozostawiając glebę dobrze przygotowaną do siewu.

Wał kraker.
Wał kraker.

Przedstawione wyżej opisy, są jedynie sugestią, w którą stronę pójść, gdyż o każdym typie wału można by napisać oddzielny artykuł opisujący jego budowę i pracę.

Źródło: Agro-Masz, Pfluglos.