Orka vs bezorka - niech każdy robi, jak mu pasuje

Orka vs bezorka - niech każdy robi, jak mu pasuje
Parafrazując: orać czy nie orać - oto jest pytanie ? fot. M.Wołosowicz/K.Kołownia
 • Autor: Michał Wołosowicz
 • Dodano: 14-10-2022, 10:30

Od czasu kiedy uprawa bezorkowa pojawiła się w polskich gospodarstwach, wraz z nią pojawił się także spór, co lepsze - oranie czy nieoranie?

I żeby nie było - ten spór trwa od lat nierozwiązany i my także nie zamierzamy go rozstrzygać. Postanowiliśmy jednak nagrać nieco humorystyczny film, jak to "bezorkowiec" pyta "co to za maszyna ?" pokazując na pług. Czy uzyskana odpowiedź go zadowoli?

Orkowcy powiadają, że pług był w rolnictwie od zawsze i niczym nie da się go zastąpić, a w polu orał i ojciec, i dziadek, i dziadka ojciec również. W sumie, gdyby nie pług to nie powstałaby słynna filmowa scena z "Samych Swoich", kiedy to Jaśko idzie wytłumaczyć sąsiadowi, że miedzy na trzy palce się nie odoruje. 

Przeciwnicy pługa twierdzą, że kiedyś to nie był pług tylko radło, a pług, który znamy ma zaledwie 200 - może 250 - lat historii. Podkreślają, że przykrywa on błędy rolnika, niszczy strukturę i pozbawia glebę wody. 

Ci, którzy nie wykonują orki, dają też do zrozumienia, że odejście od pługa to jest powrót do natury i postawienie na współpracę z przyrodą. Lepiej się wtedy dba o glebę, zachowuje życie biologiczne i chroni glebę przed utratą wilgoci. Nie ma chyba co prawda w polskiej kinematografii scen filmowych związanych z uprawą bezorkową, więc niczego tu nie mogę przywołać. 

Przeciwnicy orki podkreślają z kolei, że uprawa bezorkowa to stosowanie nadmiernych ilości chemii, większa presja chwastów, szkodników na czele z gryzoniami, a widok pola pełnego wystających badyli, czy roślin rosnących wśród resztek pozostałych po przedplonie to przykład niedbałości o glebę. 

Na rynku są maszyny i wiedza pozwalająca na dobranie właściwej technologii przez każdego rolnika - pamiętajcie o tym.

 ×
 • Maciej Sacha2022-10-14 17:49:06
  No i właśnie o to chodzi, że pług wcale nie był od zawsze, tylko po prostu niektórzy boją się zmian i szukają wytłumaczenia. W dzisiejszych czasach prowadzenie gospodarstwa tak jak robił to dziadek jest niestety ślepą uliczką. A czy badyle sterczą czy nie to tak naprawdę co za różnica, ważne żeby wynik ekonomiczny się zgadzał. Przytoczę tu słowa znajomego bezorkowca z wieloletnią praktyką- nieważne czy orzesz czy nie, ważne żebyś dbał o swoją ziemię najlepiej jak potrafisz
  • Amixx2022-10-14 19:52:06
   Z jakiegoś powodu jednak pług się upowszechnił ale na pewno dla życia biologicznego gleby orka jest mało korzystna tyle, że współczesne rolnictwo z nawozami z opryskami jest samo w sobie zabójcze dla niego bo nastawione zostało na ilość, wydajność a nie na jakość w sensie bio no i uproszczenie uprawy raczej nie znosi uproszczenia zmianowania więc jest to nie dla każdego na pewno poza tym wielu chyba uprawa uproszczona mylnie kojarzy się z rolnictwem ekologicznym.
 • Amixx2022-10-14 11:49:36
  Zabawny filmik ale to wcale nie jest tak , że orka jest w sensie agrotechniki przeżytkiem tylko system bezorkowy wymusi ekonomia bo przy tych cenach paliwa orka stanie się nieopłacalnym luksusem. Tyle że orac mógł każdy mały i duży a bezorkowo może uprawiać tylko duży bo do tego nawet 80- tka jest za słaba.
  • Maraz2022-10-17 14:08:50
   Ja osobiście czekam na propozycje firm z maszynami do uprawy bezorkowej dla małych gospodarstw. Brakuje na rynku maszyn do uprawy bezorkowej dla traktorów małej mocy. Ośrodki doradztwa roliczego wspominają o możliwości wynajęcia usługi siewu pasowego ale nie wspominają, że na niektórych glebach i w odpowiednich warunkach orka jest po prostu szkodliwa.
  • Amixx2022-10-17 15:12:50
   Najgorsza jest orka wiosenna bo to pogłębianie suszy ale wielu ja praktykuje. Zależy co rozumieć przez bezorkowa bo jeśli masz na myśli bardzo głębokie spolchnianie gleby takie nawet do 0,5 m to jest to proces energochłonny niesamowicie szczególnie na gliniastej glebie. To wymaga bardzo masywnych maszyn o bardzo dużym zapotrzebowaniu mocy i chyba nie da się tego mniejszym ciągnikiem zrobic. Ale jeśli coś do plytniej uprawy to pewnie by coś się znalazło.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.239.154.240
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum