Pielnik, który poradzi sobie także w systemie bezorkowym

Pielnik, który poradzi sobie także w systemie bezorkowym
Elementami roboczymi pielnika APV RH600 są obrotowe gwiazdy. Fot: M.Wołosowicz
  • Autor: Michał Wołosowicz
  • Dodano: 28-04-2023, 16:38

Odchwaszczanie mechaniczne wraca do łask rolników. Wraz z jego rozwojem pojawiają się nowe konstrukcje, dające nowe możliwości, wpływające na skuteczność odchwaszczania.

Pielnik obrotowy RH600, produkowany przez APV jest maszyną zawieszaną o szerokości 6 metrów. Na solidnej ramie maszyny zawieszone są gwiazdy pielnika obrotowego. Ich zęby są wykonane ze stali sprężystej o średnicy 6 mm. Każda gwiazda jest zawieszona niezależnie, co umożliwia ich pełne dopasowanie do każdej nierówności. Kąt pracy oraz siłę nacisku każdej gwiazdy można ustawić indywidualnie. 

Głównym zadaniem maszyny jest pielęgnacja upraw w systemie bezorkowym. Dzięki temu, że urządzenie jest obrotowe, przerzuca przez siebie wszystkie te resztki pożniwne, które są na polu, a jednocześnie pielęgnuje i pieli. Napowietrza glebę, co jest ważne, jeżeli będziemy mówili o glebach mocno zaskorupiających się. - podkreśla Witold Kałuża z APV Polska 

Niskie zapotrzebowanie na moc

Pielnik można stosować w każdej uprawie, trzeba jednak pamiętać, że urządzenie działa agresywnie i może zniszczyć płytko zasiane rośliny np. takie jak świeżo skiełkowany rzepak. Jeśli chodzi o moc potrzebną do pracy, to wystarczy ciągnik o mocy 75 - 85 KM.

Jakie są możliwości ustawienia maszyny - możecie zobaczyć na poniższym filmie. ×