Top Cut od Amazone - czy to przyszłość uprawy?

Top Cut od Amazone - czy to przyszłość uprawy?
Agregat Amazone TopCut ma wiele opcji wyposażenia, co pozwala go dostosować do każdych warunków glebowych (fot. Amazone)
  • Autor: Michał Wołosowicz
  • Dodano: 31-12-2021, 14:45

W mijającym roku firma Amazone zaprezentowała nową koncepcję maszyny do płytkiej uprawy gleby, która nosi nazwę TopCut.

Amazone TopCut to w zasadzie nie agregat, a nośnik, na którym można mocować różne rodzaje narzędzi do ultrapłytkiej uprawy gleby. Warto podkreślić, że projekt TopCut został dopiero rozpoczęty przez firmę Amazone. Latem 2021 roku pierwszy nośnik narzędzi TopCut 12000-2 o szerokości roboczej 12 m i pełnej gamie narzędzi wszedł do testów polowych.

Amazone TopCut to agregat, w którym poszczególne sekcje uprawowe można wymieniać w zależności od potrzeb (fot. Amazone). Amazone TopCut to agregat, w którym poszczególne sekcje uprawowe można wymieniać w zależności od potrzeb (fot. Amazone).

Wyzwaniem w tym projekcie było opracowanie optymalnej kombinacji narzędzi do ultrapłytkiej uprawy gleby. By to osiągnąć uwzględniono następujące aspekty:

• materiał organiczny należy rozdrabniać, aby wspomóc proces jego rozkładu;
• w celu uzyskania optymalnych warunków kiełkowania należy odpowiednio rozdrobnić glebę;
• praca powinna być możliwie płytka – bez zakopywania nasion i ograniczenia parowania
• warunkiem koniecznym jest idealne przystosowanie narzędzi do rodzaju gleby;
• w razie potrzeby należy przeprowadzić dystrybucję słomy;
• w suchych warunkach wymagana jest dobra konsolidacja dla optymalnych warunków kiełkowania.

Szeroki wybór narzędzi

TopCut składa się z trzech kolejnych segmentów, które można wyposażyć w różne narzędzia w zależności od potrzeb i wymagań danego rolnika. Można więc zastosować pojedynczy wał nożowy, tarcze faliste pojedyncze lub podwójne bądź też różnego rodzaju gwiazdy. Ich zadanie to minimalne spulchnienie gleby, by nasiona chwastów i samosiewów miały optymalne warunki do kiełkowania. 

Jedną z opcji jest podwójny wał nożowy oraz potrójne zgrzebło rozgarniające (fot. Amazone). Jedną z opcji jest podwójny wał nożowy oraz potrójne zgrzebło rozgarniające (fot. Amazone).

Gdy jest sucho, konieczna jest konsolidacja lekko uprawionej gleby i dociśnięcie nasion, by miały one z glebą kontakt, co wpływa na przyśpieszenie wschodów. W tym celu można zastosować wał klinowy czy też wał pierścieniowy. Natomiast gdy jest mokro, to zamiast wału można zastosować trzyrzędowe zgrzebło do słomy, które pomaga rozciągnąć kupy słomy oraz wytrząsnąć nasiona z resztek pożniwnych.

Gdy jest sucho, jedną z możliwości jest montaż wału konsolidującego, który dociska nasiona do gleby, dzięki czemu ich kiełkowanie jest lepsze (fot. Amazone). Gdy jest sucho, jedną z możliwości jest montaż wału konsolidującego, który dociska nasiona do gleby, dzięki czemu ich kiełkowanie jest lepsze (fot. Amazone).

Udane doświadczenia polowe 

Latem 2021 r. TopCut pracował z różnymi kombinacjami narzędzi w różnych warunkach polowych. We współpracy z Uniwersytetem w Bernburgu przeprowadzono test na polach po rzepaku i pszenicy ozimej, aby ocenić kombinację narzędzi pod kontem pobudzenia do kiełkowania samosiewów, rozdrabniania resztek pożniwnych oraz szeregu innych parametrów. Wyniki tych doświadczeń były bardzo obiecujące i w roku 2022 zostaną przeprowadzone kolejne badania, by zebrać więcej doświadczeń.×
  • Nowa moda2021-12-31 22:03:52
    Zielony ład, przygotowanie do siewu bezpośredniego
  • Zachpom2021-12-31 16:25:59
    Zapraszam te maszyny do mnie na kamienie:) do tego mozaika i góry :)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.239.154.240
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum