Jeśli chodzi o uprawę pasową, to Polska jest pewnym ewenementem w Europie. Ten rodzaj uprawy zdobywa u nas coraz większą popularność i to nie tylko jeśli chodzi o siew roślin takich, jak kukurydza czy buraki. Szerokie grono zwolenników zyskuje również siew rzepaku i zbóż tą metodą. Jej zaletą jest zredukowanie liczby przejazdów potrzebnych do wysiewu danej rośliny z kilku do jednego. W uprawie pasowej bowiem w jednym przejeździe spulchnia się glebę głęboko i aplikuje w profil glebowy niezbędne nawozy. Następnie spulchnioną glebę zagęszcza się ponownie i w tak przygotowane łoże siewne wysiewa roślinę. Dzięki temu, że spulchniony jest tylko pas siewny, struktura gleby i kapilary, które znajdują się pomiędzy uprawionymi pasami, zostają zachowane, co sprzyja dobrej gospodarce wodnej. Dodatkowo resztki roślinne znajdujące się na powierzchni gleby nie zostają z nią wymieszane. Tam, gdzie przechodzi łapa uprawowa, są odsunięte, natomiast pomiędzy pozostają nietknięte i tworzą warstwę, która chroni glebę z jednej strony przed nadmiernym parowaniem, a z drugiej przed dostępem promieni słonecznych do powierzchni gleby.

PROSTA KONSTRUKCJA

Salvis Z 3000 to maszyna półzawieszana o szerokości 3 m i wadze ponad 5 t. Jest wyposażona w 9 łap, które mogą pracować na głębokość do 35 cm. Elementy spulchniające umieszczone są w dwóch rzędach, by zminimalizować ryzyko zapychania się maszyny. Przed każdą z łap znajduje się krój talerzowy, który rozcina glebę. Krój jest zamontowany wahliwie i ma zabezpieczenie przed kamieniami. Dzięki temu zabiegowi nakładka robocza zamontowana na słupicy jeszcze mniej intensywnie miesza glebę, poza tym krój przecina resztki roślinne, które nie owijają się na dalszych elementach maszyny. Każda z łap jest wyposażona w zabezpieczenie hydrauliczne non-stop chroniące ją przed przeciążeniem. Z przodu maszyny jest umieszczony dodatkowy wał oponowy konsolidujący glebę pomiędzy oponami ciągnika. Dzięki niemu podczas pracy na glebach lekkich siewnik nie zapada się zbyt głęboko w glebie, a także zmniejsza nacisk maszyny na tylną oś ciągnika. Za całą sekcją uprawową znajduje się wał oponowy, który konsoliduje glebę po uprawie, wyrównuje ją oraz służy do transportu maszyny po drogach. Wał składa się z 9 opon z profilem rolniczym, środek każdej z opon pracuje w jednej linii z zębem uprawowym. Na każdym boku maszyny znajduje się talerz będący ruchomym ekranem bocznym, zapobiegającym przesypywaniu się gleby pomiędzy kolejnymi przejazdami. Salvis jest także dostępny z talerzową sekcją doprawiającą.

(...)

REDUKCJA NAWOŻENIA

Gospodarstwo pana Tomasza Werno znajduje się w woj. dolnośląskim w powiecie górowskim. Pięć lat temu rolnik zaprzestał używania pługa i przeszedł na uprawę gleby przy pomocy kultywatora. Ale jak przyznaje, na polach sąsiadów pracujących w technologii strip-till zaobserwował, że rośliny są jeszcze bardziej odporne na suszę. Postanowił więc korzystać z usług i zaczął eksperymenty z uprawą pasową na swoich polach. Po kilku latach testów zdecydował się na zakup Salvisa, głównie dlatego że maszyna ma dobry stosunek ceny do jakości wykonania. W jego gospodarstwie po zbiorach uprawia się ściernisko na 5-7 cm, by przerwać parowanie i pobudzić wzrost samosiewów. Następnie wysiewa się rzepak i zboża przy użyciu Salvisa. W agregacie bardzo sobie chwali możliwość ustawienia dawki startowej nawozu, a przede wszystkim zlokalizowane nawożenie. Dzięki temu zredukował ilość stosowanego nawozu w uprawie rzepaku o 50 proc. bez uszczerbku na plonach. Rolnik tłumaczy to głęboką uprawą, która rozluźnia glebę dla korzeni oraz podaniem nawozu tam, gdzie roślina tego potrzebuje. Dzięki temu korzeń niejako "poszukuje" składników pokarmowych i jest dłuższy, a co za tym idzie - może korzystać z wody znajdującej się głębiej. W tym roku rolnik zaobserwował lepsze wschody i wzrost początkowy zarówno rzepaku, jak i zbóż zasianych tą metodą. Rolnik podkreśla, że w przyszłości zdecyduje się być może na przeróbkę sekcji wysiewającej, by w jednej linii za zębem spulchniającym znajdowała się redlica wysiewająca.

Nawozy są aplikowane za każdą z łap spulchniających. Dzięki prostemu systemowi można albo w całości aplikować je głęboko lub też po przestawieniu 50 % aplikować płycej jako dawkę startową.
Nawozy są aplikowane za każdą z łap spulchniających. Dzięki prostemu systemowi można albo w całości aplikować je głęboko lub też po przestawieniu 50 % aplikować płycej jako dawkę startową.

Agregat Salvis jest wyposażony w dwutalerzowe redlice z kółkiem kopiującym, redlice mają nacisk regulowany hydraulicznie.
Agregat Salvis jest wyposażony w dwutalerzowe redlice z kółkiem kopiującym, redlice mają nacisk regulowany hydraulicznie.

Tak wygląda zboże wysiewane Salvisem, charakterystyczną cechą jest przerwa pomiędzy poszczególnymi rzędami roślin wynosząca 21 cm.
Tak wygląda zboże wysiewane Salvisem, charakterystyczną cechą jest przerwa pomiędzy poszczególnymi rzędami roślin wynosząca 21 cm.