Zebra do siewu rozproszonego

Zebra do siewu rozproszonego
Zebra to najnowszy agregat do siewu rozproszonego, zaprezentowany przez firmę Agrisem. Fot: M.Wołosowicz
  • Autor: Michał Wołosowicz
  • Dodano: 27-04-2023, 11:15

Wydawać by się mogło, że w dziedzinie siewu nie można już wymyślić niczego nowego. Tymczasem firma Agrisem zaprezentowała na targach Agrotech swoją nową konstrukcję, czyli agregat do siewu rozproszonego Zebra.

Właśnie na targach Agrotech swoją światową premierę miał najnowszy agregat do siewu rozproszonego, czyli Zebra. Maszyna jest produkowana przez firmę Agrisem, jest to agregat zawieszany. Prezentowana wersja miała szerokość trzech metrów. W planach firma Agrisem ma również budowę wersji półzawieszanej o szerokości nawet 12 m. 

Maszyna zaopatrzona jest w dwukomorowy zbiornik o pojemności 800 l dla każdej z komór. Każda z nich posiada swój własny aparat wysiewający oraz głowicę rozdzielającą, dzięki czemu może jednocześnie wysiewać dwa różne rodzaje materiałów. Do redlic są one transportowane pneumatycznie. Z przodu maszyny znajduje się wał nożowy mający za zadanie rozdrobnić zielony poplon lub resztki poplonu przed siewem. 

Siew w pasach 

Na ramie zamontowanych zostało siedem sekcji wysiewających. Każda z nich jest zawieszona na równoległoboku, by lepiej kopiowała teren. Docisk redlicy jest realizowany za pomocą pneumatyki. Sekcja jest zbudowana z pary przednich kół kopiujących, pomiędzy nimi znajduje się talerz rozcinający. Pracuje on w jednej linii z redlicą spulchniająco-wysiewającą. Jej głębokość pracy regulowana jest skokowo. Nawóz jest wysiewany tuż za redlicą, spulchniającą troszkę głębiej niż nasiona.

Same nasiona natomiast wysiewane są z lewej i prawej strony spulchnionego pasa w szerokich pasach w pewnym rozproszeniu. Całość konsoliduje gumowe koło dociskające. Jego docisk także można regulować za pomocą pneumatyki.×