Do 27 marca wnioski o dopłaty bezpośrednie za 2023 r. złożyło blisko 44 tys. rolników. Nabór rozpoczął się 15 marca i jest prowadzony wyłącznie przez internet – poinformowała w poniedziałek ARiMR.
Diagnostyka zmian morfologicznych często przysparza wiele wątpliwości i pytań. Czy są to objawy fizjologiczne, czy powodowane przez grzyb chorobotwórczy? Jak je odróżniać?
Sławomir Tupikowski to innowacyjny rolnik z województwa lubelskiego, który w swoim gospodarstwie postawił na uprawę pasową.
Wraz z nową odsłoną Wspólnej Polityki Rolnej zmieniają się wymagania, które muszą być spełnione, aby rolnicy mogli otrzymać w pełnej wysokości płatności obszarowe oraz fundusze z interwencji. Nowe normy i wymogi noszą nazwę „warunkowość” – gdyż są warunkiem otrzymania płatności. Ramy norm dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska mają na celu przyczynienie się do łagodzenia zmiany klimatu i przystosowanie się do niej, stawianie czoła wyzwaniom związanym z wodą, przyczynienie się do ochrony gleby oraz ochrony różnorodności biologicznej i poprawy jej jakości.
Nawożenie jest największym kosztem w produkcji roślinnej. Czy da się na nim zaoszczędzić i jak to zrobić? Podpowiedzi w tym zakresie udzielał w czasie tegorocznych konferencji Kierunek Innowacja prof. Witold Szczepaniak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Przygotowując plan nawożenia na nadchodzący sezon, musimy mieć na uwadze, że od sierpnia 2021 r. w formie posypowej stosować można tylko mocznik z inhibitorem. Czym jest wspomniany inhibitor? Jakie ma praktyczne znaczenie?
Rolnicy powinni modyfikować już plany co do zasiewów gatunków przeznaczonych do zbioru w przyszłym roku. Wraz z wejściem w życie Nowej Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 obowiązywać będzie także Krajowy Plan Strategiczny. Co to będzie oznaczać w praktyce dla produkcji roślinnej?
Francuscy farmerzy testują w winnicach świnie z Nowej Zelandii. Mają wyjadać chwasty oraz spulchniać i nawozić glebę.
Założenia Europejskiego Zielonego Ładu w pewnym stopniu narzucają zwiększenie powierzchni użytków rolnych w systemie ekologicznym. Ze strony Polski realnym celem jest osiągnięcie do 2030 r. co najmniej 7 proc. takich użytków. By urzeczywistnić plany, konieczne będzie zachęcenie rolników do tej produkcji. Jakie zmiany są proponowane w KPS?
Komisja Europejska przewiduje w najnowszym raporcie, że produkcja rzepaku w roku 2023 w Unii Europejskiej wyniesie 19,6 mln t. Prognoza jest znacznie wyższa niż produkcja z poprzedniego roku, którą oceniono w tym suchym 2022 r. na 17,1 mln t. Byłby to jednocześnie największy zbiór rzepaku od 2014 r., kiedy to ostatnio w UE zebrano ponad 20 mln ton rzepaku.