Co lepsze dla środowiska: naturalny czy syntetyczny?

Co lepsze dla środowiska: naturalny czy syntetyczny?
Fot. Adobe Stock 8 listopada 2022
 • Autor: Marcin Gryn
 • Dodano: 21-12-2019, 07:00
 • Aktualizacja: 21-12-2019, 11:56

Często słyszymy stwierdzenia, że nawozy syntetyczne są szkodliwe dla środowiska. Powodem takich głosów może być sama nazwa, która mylnie wskazuje ich pochodzenie. Zatem samo określenie nawozów nieorganicznych mianem syntetycznych jest zasadniczym błędem. Trafniejszym określeniem nawozów nieorganicznych, jest termin nawozy mineralne lub nieorganiczne.

Każdy nawóz, niezależnie czy występuje jako organiczny czy nieorganiczny, może się okazać szkodliwy dla środowiska. Warunkuje to głównie jego odpowiednie zagospodarowanie. Istotne jest określenie zawartości składnika w każdej z form nawozu, w celu określenia dawki do zastosowania na jeden hektar. Przenawożenie skutkować może uszkodzeniem roślin, w skrajnych przypadkach ich zamieraniem, a także odpływem składników do środowiska, co powoduje m.in zanieczyszczenie wód.

Nie bez znaczenia jest także odpowiedni sposób aplikacji nawozu. Nawozy organiczne powinny być jak najszybciej wymieszane z glebą, podobnie jak większość nawozów nieorganicznych. Jednak istnieją przypadki kiedy nie można wymieszać nawozów z glebą, np. w przypadku nawożenia pogłównego azotem. Ale tym przypadku również można odpowiednio gospodarować składnikiem, za sprawa doboru odpowiedniej formy, dawki i warunków, w których jest stosowany.

Jak wspomniano wyżej, nawozy mineralne zazwyczaj zawierają te same składniki odżywcze, co nawozy organiczne. Przewagą nawozów nieorganicznych jest fakt, że w przypadku nawozów organicznych składniki pokarmowe muszą, ulec rozkładowi mikrobiologicznemu. Dla przykładu azot w oborniku zwierzęcym, występuje w formach organicznych takich jak białka, mocznik i aminokwasach. Drobnoustroje rozkładają te formy i uwalniają jon amonowy (NH4+). Dalsze działanie prowadzi do przekształcenia jonu amonowego w azotanowy(NO3-). Jony amonowe i azotanowe uwalniane podczas rozkładu obornika są tymi samymi, które są dostarczane przez nawóz na bazie azotanu amonu.Ponadto powszechnym komercyjnym źródłem azotu jest mocznik, który jest związkiem organicznym występującym w oborniku zwierzęcym.

Zaletą nawozu organicznego, jakiej nie posiadają nawozy mineralne jest wprowadzenie do gleby materii organicznej, która jest najcenniejszym składnikiem, jakiego gleba potrzebuje . Jest to główny czynnik determinujący przewagę nawozów organicznych nad nieorganicznymi. Z kolei na korzyść mineralnych wpływa fakt, ich łatwiejszej i szybszej aplikacji.
Podsumowując, błędem jest zatem stosowania określeń nawozy naturalne i nawozy sztuczne, gdyż nawozy mineralne również mają pochodzenie naturalne. Jak sama nazwa mówi wydobywane są z gleby w postaci minerałów i wracają do niej - zatem różnią się one od nieorganicznych formą występowania, natomiast efekt zastosowania przyniesie takie same efekty w obu przypadkach.

Źródło: Soilsmatter.

 ×
 • mkch2019-12-23 16:06:16
  ..."natomiast efekt zastosowania przyniesie takie same efekty w obu przypadkach"... przykro mi, ale bzdura. proszę popytać niemców, którzy nie mają nawozów naturalnych - jak ubogie są ich ziemie, bo jednak wiele procesów w glebie determinuje prchnica....
 • mnemonic2222019-12-22 19:05:20
  @kissmy... Nie zrozumiałeś, nawozy sztuczne nie są najtańszym źródłem składników pokarmowych, a syntetyczne środki ochrony roślin nie są tańszym odpowiednikiem występujących naturalnie związków. Wmawia się to nam od 50 lat szkoda że wierzysz w to... Żywność ekologiczna to ta nie zawierająca pozostałości nawozów i środków ochrony roślin, wielu ludzi tego nie rozumie i wymyśla dziwne wersje "eko", "bio". Szuka nie wiadomo czego, sprawdź w praktyce jak to się robi a potem pisz.
 • kissmy...2019-12-22 13:46:20
  idąc tym tokiem rozumowania - tworzywa sztuczne również są naturalne;) Oczywiście nawozy sztuczne są najtańszym źródłem składników pokarmowych, ale nie bez powodu opracowano zasady rolnictwa ekologicznego (nie tylko na złość gigantom energetycznym). Wiele syntetycznych środków ochrony roślin jest tańszym odpowiednikiem występujących naturalnie związków. Natomiast istotą rolnictwa ekologicznego jest zachowanie bioróżnorodności i wykorzystanie naturalnych procesów. Rolnik ekologiczny również nawozi i chroni swoje uprawy. Stąd stwierdzenie, że żywność ekologiczna jest bardzo dużym spłyceniem i przekłamaniem (to tak jak stwierdzenie, iż każdy człowiek nieprzyjmujący antybiotyków jest chory i stanowi bakteryjne zagrożenie).
 • mnemonic2222019-12-21 19:51:34
  @ekolog @Anty-ekolog Wszystko prawda, nawożenie organiczne najważniejsze bo to próchnica a jej nie da się zastąpić niczym. Dla informacji i pogłębienia wiedzy polecam stronę IUNG i "Wykaz nawozów i środków poprawiających właściwości gleby zakwalifikowanych do stosowania w rolnictwie ekologicznym". Pasjonująca lektura (44 strony !), zawiera naprawdę dużo informacji co można stosować w rolnictwie ekologicznym. Pozdrawiam
 • ekolog2019-12-21 12:47:57
  Do szkoły lub do literatury. Jeżeli nawóz mineralny jest to samo co organiczny to dlaczego nie można go stosować w rolnictwie ekologicznym? Płytka wiedza autora.
  • Anty-ekolog2019-12-21 19:10:49
   W tym waszym rolnictwie ekologicznym wszystko jest zakazane. Czemu plantacje ekologiczne to zbiorowisko chwastów, owadów czy grzybów. Ograniczenie stosowania fungicydów prowadzi do chorób ziarna pszenicy. W porażonych ziarnkach znajdują się rakotwórcze toksyny czy na tym ma polegać ekologia ?! Głupotą jest zabranianie stosowania nawozów mineralnych w rolnictwie ekologicznym. Nawóz mineralny jak sama nazwa mówi pochodzi z minerałów, minerały wydobywa się z gleby. Gdy jest stosowany na polu rośliny pobierają go i przekształcają w formy organiczne, które później trafiają do gleby i ulegają ponownej mineralizacji ... Co w tym nie naturalnego ?! Poza tym rolnictwo ekologiczne ma nie szkodzić środowisku, a co przynosi nam zakaz stosowania nawozów mineralnych ? Wielu rolników "ekologicznych" nie stosuje obornika, z biegiem czasu wyciągają z gleby składniki pokarmowe, których nie uzupełniają, zmieniają jedynie rośliny na mniej wymagające do czasu, aż wszystko będzie wyciągnięte z gleby. I gdzie ta ekologia, skoro kończy się to całkowitym zdewastowaniem gleby ?! Nawóz mineralny wnosi to samo nawóz organiczny, z jedyna różnicą, że nawóz organiczny wprowadza materię organiczną. Zatem zamiast wypisywać bzdury na portalach, polecam samemu douczyć się z zakresu chemii.
   • ekolog2019-12-22 12:10:47
    Nie masz pojęcia o rolnictwie ekologicznym. Polecam nie kurs z chemii tylko "kurs rolniczy" Rudolfa Steinera z 1924 roku. pozdr

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.239.59.31
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum