Powierzchnia pól nieuprawianych pługiem rośnie z każdym rokiem i zdobywa coraz to nowych zwolenników. Czy popularność technologii bezorkowych rosłaby, gdyby system ten przynosił więcej problemów, niż ich rozwiązuje? – pyta retorycznie Guy Thibaud. Ekspert wymienia kilka najczęstszych przyczyn porażek rolników, decydujących się na zmianę systemu uprawy.

1. Ureguluj odczyn gleby, zanim odstawisz pług
„Nie miej złudzeń, problem zakwaszenia gleby nie zniknie, dopóki nie zadziałasz”. O uregulowanie pH należy bezwzględnie zadbać przed przejściem na system bezpłużny. Dodatkowo w celu utrzymania pożądanego odczynu gleby, ekspert zaleca rozsiewanie 1-2 t/ha nawozów wapniowych na powierzchni pola ,co dwa-cztery lata.

2. Strzeż się podeszwy płużnej
Chcesz uprawiać bezorkowo? Dyskwalifikują cię choroby gleby, takie jak skorupa glebowa, nadmierne zagęszczenie podglebia i podeszwa płużna. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie, czy te problemy występują na polu, przy pomocy nawet najprostszego penetrometru glebowego. Jeżeli tak – konieczne jest głęboszowanie.

3. Nie wystarczy zastąpić jednej maszyny inną
Guy Thibauld zauważa, iż niektórzy rolnicy są tak zaabsorbowani samym faktem rezygnacji z orki, iż zapominają o innych istotnych aspektach zarządzania polem. Uprawa bezorkowa to nie tylko zamiana pługa na bronę talerzową czy głębosz. Uprawa bezorkowa to złożony system, wymagający przede wszystkim stałego „okrycia gleby” resztkami pożniwnymi bądź międzyplonami. Ekspert zaznacza, że gatunki, które nie pozostawiają po zbiorze odpowiedniej ilości resztek pożniwnych, nie powinny być uprawiane na dłuższą metę po sobie na tym samym polu.

4. Międzyplony „amortyzują” kryzysowy okres przejściowy
Guy Thibauld szacuje, iż o rzeczywiste zbawienne skutki zaprzestania orki można walczyć nawet siedem do dziewięciu lat, które nazywa „okresem przejściowym”. W tym czasie należy liczyć się ze spadkiem plonów rzędu 10-20%. Dr Jill Clapperton tłumaczy, iż gleba degradowana pługiem przez wiele lat, potrzebuje czasu na „odbudowanie” swoich właściwości biologicznych i odpowiedniej struktury. Jednak, co szczególnie istotne, dzięki uwzględnieniu w płodozmianie międzyplonów i roślin ochronnych ów okres przejściowy można skrócić do czterech lub wręcz dwóch lat i ograniczyć obniżkę plonowania. Wynika to z korzystnego wpływu międzyplonów na strukturę i ogólną „zdrowotność” gleby.

5. Nie oczekuj natychmiastowych efektów
Jak zostało wspomniane w poprzednim punkcie, jeżeli gleba była przez wiele lat niszczona pługiem – poprawa jej właściwości nie nastąpi po jednym sezonie i wymaga kompleksowego podejścia. Jeżeli nie zaakceptujesz konieczności rozprawienia się z nadmiernym zagęszczeniem i zakwaszeniem gleby, dbałości o pokrycie gleby i uwzględnienia roślinny ochronnych – będziesz tkwić w miejscu i stwierdzisz, że uprawa bezorkowa nie jest dla ciebie – mówi Guy Thibauld.

Źródło: Farmer's weekly.