Jak stwierdził Liam Condon członek zarządu Bayer, przychylny wniosek EPA o bezpieczeństwie glifosatu zamieszczony w decyzji o tymczasowej rejestracji, został oparty na eksperckim przeglądzie dotyczącym okresu 10 lat. Pokazuje, to, że bogata wiedza naukowa nadal potwierdza bezpieczeństwo herbicydów zawierający glifosat i to, że ten składnik czynny nie jest rakotwórczy.

Herbicydy na bazie glifosatu są jednym z najdokładniej zbadanych produktów tego rodzaju, co jest głównym powodem, dla którego rolnicy na całym świecie nadal na nich polegają nie tylko w celu skutecznej kontroli chwastów, ale także, aby zminimalizować praktyki uprawowe, ograniczyć emisję gazów szklarniowych, zachowanie większej powierzchni dla rodzimych siedlisk i zapewnienie wystarczającej ilość żywności dla zaspokojenia potrzeb rosnącej populacji na całym świecie.

W sierpniu 2019 r. EPA wysłała list do jednostek rejestrujących glifosat, w którym stwierdziła, że ostrzeżenie o raku powodowanym przez ten składnik aktywny byłoby niezgodne z naukową oceną agencji dotyczącą rakotwórczego potencjału produktu, a także fałszywe i wprowadzające w błąd.
Agencja ochrony środowiska stwierdziła także w swojej decyzji o tymczasowej rejestracji, że zastosowała najnowszą politykę naukową i metodologie oceny ryzyka, aby dokonać jego oceny w celu rejestracji glifosatu. EPA dokładnie oceniła ryzyko dla ludzi wynikające z narażenia na działanie glifosatu, przy wszystkich zarejestrowanych zastosowaniach oraz wszystkich potencjalnych możliwościach zagrożeń nie potwierdzając żadnego z nich. Agencja podtrzymała również swój wniosek, że glifosat prawdopodobnie nie jest rakotwórczy dla ludzi.

Produkty na bazie glifosatu są najczęściej stosowanymi herbicydami na świecie, a informacja EPA jest tylko najnowszym przykładem potwierdzającym, że glifosat nie jest rakotwórczy. Od czasu oceny Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC) w 2015 r. do organów regulacyjnych i instytucji naukowych, które potwierdziły swoje wnioski dotyczące bezpieczeństwa produktów opartych na glifosacie oraz że substancja ta nie jest rakotwórcza dołączyły: Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), Europejską Agencję Chemikaliów (ECHA), Niemiecki Federalny Instytut Oceny Ryzyka (BfR) i australijskie, kanadyjskie, koreańskie, nowozelandzkie i japońskie organy regulacyjne, a także stanowisko z wspólnego posiedzenia FAO i WHO w sprawie pozostałości pestycydów.

W ramach inicjatywy przejrzystości firma Bayer zobowiązała się do zapewnienia dostępu do wszystkich szczegółowych badań bezpieczeństwa glifosatu i innych badań dotyczących ochrony roślin przedłożonych Europejskiemu Urzędowi ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).

Firma jest nadal zaangażowana w oferowanie większych możliwości ochrony roślin producentom. W ubiegłym roku Bayer ogłosił, że zainwestuje około 5 miliardów euro w celu opracowania w ciągu następnej dekady dodatkowych metod zwalczania chwastów