Koncepcja Green Tillage zakłada, że po zbiorach pszenicy wykonuje się powierzchowną uprawę gleby, aby zainicjować rozkład pozostałości. Ściernisko uprawiane jest na głębokość ok. 6–8 cm, co pozwala wymieszać słomę z glebą, stymuluje wschody nasion chwastów i samosiewów oraz pomaga w walce z gryzoniami.

Pod koniec lata wykonuje się redliny za pomocą kultywatora opracowanego we współpracy z firmą Horsch. Kultywator ma konstrukcję 2-belkową z zębami rozstawionymi w odstępach co 60 cm. Zęby pierwszego rzędu pracują na głębokości 20–25 cm - w śladach ich przejazdów wiosną będzie wysiewana kukurydza.Kolejne zęby pracują na głębokości 15 cm i tworzą grzbiet, dzięki przepływowi gleby po ich obu stronach.  

Pod koniec lata z pomocą kultywatora przygotowuje się pole pod wysiew międzyplonów, Green Tillage.
Pod koniec lata z pomocą kultywatora przygotowuje się pole pod wysiew międzyplonów, Green Tillage.

 Podczas zimy mróz działa strukturotwórczo na tak utworzone grzbiety i umożliwia dobre przygotowanie łoża siewnego. Wiosną grzbiet szybciej się nagrzewa i przesycha.

Nasiona międzyplonu (np. bobiku, facelii), umieszczane są na głębokości od około 8 do 10 cm (Horsch + Evo CS). Wysiew realizowany jest na co drugiej redlicy, więc rośliny międzyplonu rosną w ostępach, co 60 cm.  Ze względu na dość łagodne warunki pogodowe Francji, międzyplon nie przemarza i pozostaje zielony, aż do wiosennego siewu kukurydzy. 

Rośliny międzyplony chronią glebę przed erozją, Green Tillage.
Rośliny międzyplony chronią glebę przed erozją, Green Tillage.

Siew kukurydzy

Siew kukurydzy w stojące, zielone rośliny międzyplonu, Green Tillage.
Siew kukurydzy w stojące, zielone rośliny międzyplonu, Green Tillage.

Wysiew kukurydzy przeprowadza się w siewie bezpośrednim specjalnie przystosowanym do tego celu siewnikiem Horsch Maestro. Siewnik pozwala na połamanie i zgniecenie roślin międzyplonowych. Dalszy ich rozwój jest więc zahamowany, a powierzchnia gleby pokryta resztkami dłużej utrzymuje wilgoć. Kukurydza wysiewana jest w oczyszczone międzyrzędzia. 

Głównym zadaniem międzyplonów - poza ochroną przed erozją i wprowadzeniem materii organicznej do gleby - jest wiązanie azotu z powietrza. Badania wykazały, że w zależności od masy zielonej międzyplon wiąże do 60 kg N/ha. Azot ten może być dalej wykorzystywany przez główną roślinę uprawną, tj. kukurydzę. W tej metodzie, dla prawidłowej uprawy międzyplonów i kukurydzy, zarówno maszyna uprawowe, jak i siewnik muszą być sterowane GPS-em.

Pole kukurydzy realizowane wg. koncepcji Green Tillage, Green Tillage.
Pole kukurydzy realizowane wg. koncepcji Green Tillage, Green Tillage.

Doświadczenia z systemem Green Tllage prowadzone na terenach południowej Francji. Ma ona cztery główne zalety:
- pewniejsze wschody, również w czasie suszy,
- ochrona gleby przed erozją, zarówno jesienią jak i na wiosną,
- wiązanie azotu z powietrza, który może być wykorzystywany przez główne rośliny uprawne,
- przestrzeń między rzędami międzyplonów, w którą wysiana jest kukurydza, jest wolna od resztek pożniwnych.

Sprawdź ceny kontraktów terminowych