Firma Richardson International to największa kanadyjska i jedna z największych na świecie firm pośredniczących w obrocie płodami rolnymi. Firma jest również producentem owsa i produktów powstających na bazie rzepaku. Kilka miesięcy temu firma poinformowała, że od stycznia 2021 r. nie będzie akceptowała nasion owsa z plantacji dosuszanych glifosatem lub innymi środkami chemicznymi.

W związku z tą decyzją firma wdrożyła projekt Detox. Dyrektor projektu, Henry Rowlands, tak podsumował jego działanie: „Projekt Detox od trzech lat współpracuje z markami żywności i suplementów na całym świecie, aby zaprzestać stosowania oprysków przed zbiorami przy użyciu glifosatu i innych chemicznych środków osuszających. Po szeroko zakrojonych testach zdajemy sobie sprawę, że ogół społeczeństwa jest narażony na glifosat głównie poprzez swoją dietę z powodu oburzającej praktyki opryskiwania przed zbiorami w celu dojrzewania i suszenia upraw, takich jak owies, pszenica i rośliny strączkowe."

„Możemy teraz zobaczyć wielkie sukcesy tej pracy, ponieważ Grain Millers, Kellogg's a teraz Richardson International zaczęły wprowadzać zakaz stosowania glifosatu jako środka osuszającego w swoich łańcuchach dostaw” - podsumował Rowlands.

Natomiast Tom Hamilton, starszy wiceprezes Richardson's Agribusiness Operations, powiedział: „Chociaż nadal wspieramy naukę w rolnictwie i istniejący proces regulacyjny w zakresie zatwierdzania pestycydów, zdecydowaliśmy się spełnić wymagania naszych klientów produktów owsianych. Aby sprostać tym wymaganiom, firma Richardson zdecydowała się na pozyskiwanie owsa, który nie jest poddawany działaniu środka osuszającego przed zbiorami do celów mielenia ”.

Jak przewidują analitycy ta decyzja może doprowadzić do wzrostu cen owsa przeznaczonego na cele konsumpcyjne. Większość gospodarstw w Kanadzie pracuje w systemie  bezorkowym. Owies w niektórych z nich jest od kilku lat jedną z najbardziej opłacalnych upraw polowych.