Międzyplony "receptą" na problemy glebowe

Międzyplony "receptą" na problemy glebowe
Im bogatsza gatunkowo mieszanka międzyplonowa, tym więcej potencjalnych korzyści, (fot. J.Ś-S.)

Dobrze dobrane rośliny międzyplonowe przynoszą liczne korzyści i rozprawiają się z wieloma problemami, spotykanymi na polach uprawnych. Tegoroczne międzyplony zostały już wysiane, ale warto zastanowić się nad kompozycją przyszłorocznej mieszanki.

Niezależnie od tego, czy wysiewamy międzyplon w mieszance, czy też w czystym siewie, dobór gatunków roślin nie powinien być przypadkowy. O wyborze komponentów międzyplonu najczęściej decyduje ich termin siewu i długość okresu wegetacji. Warto jednak zaznaczyć, że dobierając gatunki do mieszanki międzyplonowej, można kierować się również działaniem danej rośliny na właściwości gleby. Taki proces decyzyjny jest bardziej skomplikowany, ponieważ wymaga dokładnej analizy kondycji gleby i sprecyzowania jej potrzeb. Po dokonaniu „diagnozy” roli, można szukać „recepty”, jaką będą odpowiednie gatunki roślin, najpierw trzeba jednak poznać ich funkcje.

Niektóre z roślin wysiewanych w międzyplonach mogą pomóc w rozwiązaniu problemów związanych z nadmiernym zagęszczeniem gleby. Jeżeli na polu stwierdza się występowanie podeszwy płużnej, zaleca się uwzględnienie w mieszance międzyplonowej gatunków, wytwarzających długi, palowy, głęboko penetrujący korzeń. Zalicza się do nich gorczycę białą, rzodkiew oleistą i korzeniową, koniczynę czerwoną.

W przypadku, gdy nasze pola są szczególnie narażone na erozję, należy możliwie jak najmocniej zredukować czas, gdy gleba pozostaje nieosłonięta od żniw do siewu rośliny następczej. W tej sytuacji z pomocą przychodzą właściwie wszystkie rośliny międzyplonowe, które okrywają glebę, chroniąc ją przed szkodliwym działaniem wiatru i intensywnych opadów. Na szczególną uwagę w zakresie ochrony przed erozją zasługują mieszanki, w skład których wchodzą koniczyny, wyka ozima, życica wielokwiatowa, rzepa ścierniskowa, rzepak, owies i żyto. Skoro już o destrukcyjnym działaniu wód opadowych mowa, warto wspomnieć o bardzo istotnej cesze zdrowej gleby, jaką jest stabilność agregatów glebowych. Trwałe i stabilne agregaty glebowe pozwalają na magazynowanie wody niezbędnej dla roślin, a ich struktura nie ulega zniszczeniu i rozmyciu podczas opadów. Na stabilizację agregatów glebowych korzystnie wpływa uprawa gryki, gorczycy białej, życicy wielokwiatowej, koniczyny białej i wyki ozimej.

Podstawą osiągania zadowalających plonów jest żyzna gleba, bogata w próchnicę. Postawą żyzności gleby i wysokiej zawartości próchnicy jest natomiast dodatni bilans materii organicznej, który utrzymać można m.in. dzięki uprawie międzyplonów. W tym zakresie szczególnie wyróżniają się takie gatunki jak owies, żyto i gorczyca biała.

Planując uprawę gatunku wymagającego intensywnego nawożenia azotowego jako rośliny następczej, warto w mieszance międzyplonowej uwzględnić koniczyny, wykę ozimą, peluszkę lub inne motylkowate. Dzięki symbiozie z bakteriami brodawkowymi korzystają one z azotu atmosferycznego i pozostawiają nawet kilkadziesiąt kilogramów tego składnika do wykorzystania przez roślinę następczą. Z kolei inne gatunki uprawiane w międzyplonach mogą magazynować i zabezpieczać przed stratami składników mineralnych (zwłaszcza azotu), niewykorzystanych przez rośliny uprawiane w przedplonie. Zakumulowany azot zostaje następnie ponownie uwolniony z biomasy międzyplonu i wykorzystany przez rośliny uprawiane w plonie głównym. Takimi zdolnościami charakteryzują się: żyto, owies, gryka, gorczyca, rzepa ścierniskowa i rzodkiew oleista.

Gatunki o wysokiej konkurencyjności względem chwastów, silnie zacieniające glebę, mogą przyczynić się do ograniczenia zachwaszczenia na polu. Zalicza się do nich koniczynę czerwoną, grykę, życicę wielokwiatową, owies. W walce ze szkodnikami roślin uprawnych pomagają pożyteczne owady, będące ich naturalnymi wrogami. Warto zatem do mieszanki międzyplonowej włączyć rośliny, które przyciągają owady pożyteczne – grykę, gorczycę, wykę czy koniczynę czerwoną.

Źródło: covercrop.org, mosesorganic.org×
 • Chłop2020-10-25 08:12:01
  Nie zapominajmy o chwastach które w uprawach monokulturowych są "cennym" dodatkiem i niezwykle "pożądane" 😉 jedne chwasty mają palowy system korzeniowy inne wiązkowy, jedne kwitną i są pożytkiem dla owadów zapylających, stanowiąc przerywnik monokulturowy i można też dzięki nim wprowadzić do gleby dużo masy zielonej . A najważniejsze to że dzięki nim możemy zapewnić glebie odpowiednią bioróżnorodność 😉
 • Rolnik 2020-10-24 20:18:10
  U mnie najlepiej jako poplon wychodzi wyka jara. Daje dużo masy zielonej Co prawda jest to drogi poplon ale efekty widoczne na roślinie następczej są gołym okiem. Szczególnie dobra pod rośliny wymagającego nawożenia azotowego.
  • Rolnik 2020-10-24 21:53:19
   * intensywnego nawożenia azotowego
 • Wegetacjanin2020-10-24 19:55:14
  Poplony ? U mnie numer jeden to łubin , czasem sieję mieszankę słonecznik , peluszka i wyka jara . Seradela tylko i wyłącznie jako wsiewka w żyto . Jest jeszcze gorczyca+" coś tam" jako poplon jary oraz mieszanka zbóż ozimych i rzepak jako poplon ozimy w pragramach rolno- środowiskowych ( 650 zł do ha ) .
 • Pałuczanin812020-10-24 19:25:32
  Seradela w jakim płodozmianie się sprawdza?Sieję z gryką między zbożami ozimymi.Ponadto 25% buraków cukrowych,bez rzepaku.
 • Marcin2020-10-24 09:07:46
  Nie wspomniano o facelii, która jest chyba najlepszym międzyplonem... Dziwne
  • Leszek2020-10-24 16:13:25
   A seradela nikt nie wspomina a warto
  • mnemonic2222020-10-24 18:48:58
   Zależy w jakim płodozmianie.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.200.40.195
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum