Debata: nauka i praktyka – nawożenie zbóż i rzepaku będzie poświęcona praktycznej wymianie doświadczeń i poglądów na temat nawożenia zbóż i rzepaku z udziałem przedstawicieli świata nauki i praktyków. Zadanie to nie jest proste w warunkach coraz częściej pojawiających się niedoborów wody i kłopotem z pobieraniem składników pokarmowych przez rośliny, a także w kontekście wymogów prawnych jakim jest niedawno wprowadzony tzw. program azotanowy.

Z praktycznego punktu widzenia wypowiedzą się znani i cenieni rolnicy z różnych regionów kraju: Wiesław Gryn z województwa lubelskiego (Zamojszczyzna), dr inż. Ryszard Bandurowski, prezes zarządu - Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Twardawie (woj. opolskie) i Mirosław Szarzyński, zarządca gospodarstw w Ogardach (woj. lubuskie) i Nietuszkowie (woj. wielkopolskie).

Nie zabraknie też naukowców, którzy z tematyką nawożenia związani są od lat jak dr hab. Witold Szczepaniak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Potrafi on przedstawić to jakże istotne zagadnienie w przystępny i praktyczny sposób. W dyskusji weźmie też udział prof. Wojciech Lipiński, dyrektor Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Warszawie. Debatę będzie moderował Wojciech Konieczny – zastępca redaktora naczelnego miesięcznika Farmer i portalu farmer.pl.

Druga debata, również moderowana przez redaktora Koniecznego, poświęcona będzie tematyce jak na przestrzeni ostatnich 10 lat zmieniały się oczekiwania rolników odnośnie innowacji? Czego oczekują nowocześni rolnicy? Jak firmy starają się nadążyć za oczekiwaniami rolników? Jej uczestnikami będą: Leszek Dryjański, dyrektor, Dział Rolnictwa Cyfrowego, Agrii Polska, Joanna Karpińska-Klukowska, ekspert, Departament Klientów Małych i Średnich Przedsiębiorstw, PKO Bank Polski, Krzysztof Piłat, kierownik regionu Polska i Kraje Bałtyckie, IGP Polska i Jacek Skwira, dyrektor marketingu strategicznego i zarządzania portfelem produktów, CIECH Sarzyna.

Dodatkowo swoje prezentację będą miały też firmy. Jacek Skwira opowie, jak skutecznie planować technologię ochrony kukurydzy w oparciu o produkty firmy CIECH Sarzyna. Krzysztof Piłat z IGP Polska zaprezentuje nowoczesną europejską genetykę mieszańców kukurydzy.

Po przerwie temat suszy nadal będzie kontynuowany, tym razem w części typowo wykładowej, w prezentacji dr hab. Tomasza Piechoty z Katedry Agronomii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Powie on jak zabezpieczyć się przed suszą? Jak agrotechnicznie przygotować się na coraz częściej występujące niedobory wody, czyli jak uniezależnić się od pogody. Omówi też sposoby na gospodarowanie z suszą w tle, co nie jest łatwym zadaniem, bo Polska staje się wręcz krajem pustynnym.

Ruszył Ogólnopolski program środowiskowej regeneracji gleb poprzez ich wapnowanie”. Wstępne rezultaty jego funkcjonowania przedstawi prof. Wojciech Lipiński - dyrektor Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej.

Z kolei prof. Marek Korbas z Instytutu Ochrony Roślin PIB w Poznaniu przedstawi problemy z którymi muszą się mierzyć rolnicy – zabierane jest im bowiem narzędzie do walki z agrofagami. Polityka Unii Europejskiej zmierza bowiem do wycofania z rynku wielu substancji czynnych, a w ich miejsce nie wprowadza się, już na taką skalę, nowych rozwiązań. Prof. Korbas poradzi jak chronić uprawy przy ograniczaniu substancji czynnych i do jakich decyzji zmuszają rolnika w ochronie roślin nowe regulacje (nowe patogeny, wycofywane substancji czynnych, problemy w ochronie)?

Z kolei Leszek Dryjański, dyrektor Działu Rolnictwa Cyfrowego - Agrii Polska przedstawi temat „Rhiza – rolnictwo przyszłości” – nowoczesna technologia a codzienność farmera.

Nie zwlekaj i zarejestruj się już dziś!