Już od dziewięciu lat spotykamy się z rolnikami w różnych regionach kraju. Za każdym razem dopasowujemy tematy spotkań do bieżących problemów, ale i trendów w produkcji roślinnej.

W tym roku najwięcej czasu poświęciliśmy tematom agrotechnicznym, a hasłem przewodnim cyklu było zagadnienie „Jak gospodarować z suszą w tle?”.

Wspólnie z naszymi ekspertami wskazywaliśmy możliwe rozwiązania najważniejszych problemów agrotechnicznych wynikających z coraz częściej powtarzających się okresów suszy i deficytów wody.

Wśród naszych prelegentów byli: prof. Marek Korbas IOR-PIB w Poznaniu, dr hab. Witold Szczepaniak UP w Poznaniu, prof. Tomasz Piskier PK, prof. Jarosław Potarzycki UP w Poznaniu, dr hab. Marta Damszel UWM w Olsztynie oraz mgr Jakub Danielewicz IOR-PIB w Poznaniu.

Jednocześnie w dwóch lokalizacjach, odbywały się równolegle konferencje związane z chowem i hodowlą świń i bydła mlecznego.

W Ciechocinku, w trakcie konferencji Nowoczesna Produkcja Zwierzęca – Świnie rozmawialiśmy na temat optymalizacji żywienia zwierząt z wykorzystaniem pasz rzepakowych, prognozach cen dla rynku wieprzowiny i warchlaków, o zarządzaniu stadem loch ale i nowych trendach jak chów świń bez użycia antybiotyków.

Prelegentami spotkania byli: dr Marian Kamyczek IZ-PIB, ZD Pawłowice, dr Tomasz Schwarz UR w Krakowie, lek. wet. Paweł Wróbel, lek. wet. Piotr Cybulski.

W Księżynie na Podlasiu, gdzie kończyliśmy cykl spotkań w regionach, odbyło się spotkanie Nowoczesna Produkcja Zwierzęca – Mleko.

Podczas konferencji omówiliśmy praktyczne rozwiązania umożliwiające ograniczenie skutków stresu cieplnego w oborze, co pozwala uniknąć drastycznego spadku produkcji mleka podczas upałów. Na spotkaniu dyskutowaliśmy również o zebraniu dostatecznej ilości pasz w obliczu powtarzających się deficytów wody.

Naszymi ekspertami, byli: prof. Zygmunt M. Kowalski UR w Krakowie, dr hab. Marcin Gołębiewski SGGW w Warszawie, prof. Tomasz Sakowski PAN w Jastrzębcu, dr n.wet. Sebastian Smulski UP w Poznaniu.