Już 27 października ruszają Narodowe Wyzwania w Rolnictwie, tym razem odbędą się one w Jachrance pod Warszawą. Zaczynamy o godz. 9:00. O godz. 10:00 odbędzie się pierwsza debata inaugurująca konferencję. Natomiast sesja poświęcona rolnictwu węglowemu rozpocznie się o godz. 15:00. Pełna agenda konferencji jest TUTAJ.

Warto by na początku powiedzieć, że rolnictwo węglowe to, najkrócej mówiąc, taki system gospodarowania, który przyczynia się do wzrostu zawartości węgla w glebie. Praktyki pomagające w tym to odejście od uprawy orkowej, wysiew międzyplonów, optymalizacja użycia środków produkcji.

ZAREJESRTUJ SIĘ

-Obecnie na miejscu rolników czułbym się trochę zagubiony. Pojawia się bowiem wiele pojęć takich jak rolnictwo regeneratywne, biologizacja, rolnictwo węglowe czy precyzyjne. Wszystko bowiem łączy się w jedną całość, czyli zrównoważoną produkcję rolniczą, która dba o środowisko, finanse rolników i akceptację społeczną – mówi Adam Kopyść z firmy Bayer, dyrektor ds. cyfrowego i zrównoważonego rozwoju biznesu (Polska, Czechy, Słowacja, Estonia, Litwa i Łotwa).

Dużą część dobrych praktyk, pozwalających na zwiększenie poziomu węgla w glebie wielu rolników już stosuje w swoich gospodarstwach. Obecnie Komisja Europejska pracuje nad rozwiązaniami legislacyjnymi dotyczącymi rolnictwa węglowego – pod koniec roku powinny być znane pierwsze szczegóły. Może więc się okazać, że dla wielu rolników uzyskanie płatności związanych z sekwestracją CO2 będzie stosunkowo łatwe. Natomiast dla pozostałych być może to właśnie pieniądze będą zachętą do zmiany systemu uprawy w gospodarstwie. Na pewno warto śledzić ten temat, bo może być on szansą na poprawienie finansów gospodarstwa, środowiska i społecznego postrzegania rolnictwa.

Więcej na ten temat dowiecie się 27 października podczas rozmowy, której uczestnikiem będzie Adam Kopyść z firmy Bayer.