Ocieplenie klimatu sprawia, że mszyce które jeszcze do niedawna atakowały rzepak ozimy wiosną (w trakcie kwitnienia i zawiązywania łuszczyn) żerują na roślinach także okresie jesiennym. Mszyce przystosowując się, zmieniają swoją biologię. W efekcie na rzepaku ozimym żeruje od jesienie nie tylko mszyca kapuściana, ale także brzoskwiniowa.

Do wzrostu liczebności szkodników, w tym mszyc przyczyniła się także kilkuletnia przerwa w stosowaniu zapraw neonikotynoidowych, dlatego tymczasowa ich derogacja dla rzepaku jest niezbędna.

Zarówno mszyca kapuściana, jak i brzoskwiniowa roznoszą wirusy, ale to ten drugi gatunek wskazuje się jako wyjątkowo efektywnego wektora wirusa żółtaczki rzepy (TuYV).

Pewnym rozwiązaniem jest wysiew odmian odpornych na żółtaczki rzepy (TuYV), których w KR zarejestrowanych jest obecnie 19. W badaniach rejestrowych są jeszcze 33 kreacje z deklarowaną odpornością na wirusa żółtaczki rzepy (TuYV).

Pierwszymi odmianami opornymi na wirusa żółtaczki rzepy (TuYV), które zarejestrowano w naszym kraju były: Anniston i Architect. Wpisano je do KR w 2017 r.

W 2018 r. zarejestrowano 10 odmian opornymi na wirusa żółtaczki rzepy (TuYV): Absolut, Adcvocat, Albrecht, Angelico, Aspect, Astana, Chopin, Prince, Smaragd, Ragnar.

W bieżącym KR wzbogacił się o kolejne 7 odmian: Ambasador, Artemis, Aurelia, Attraction, Dominator, Duke, Dynamic.

Sprawdź ceny kontraktów terminowych