Prof. Kozak zaznaczył, że globalne ocieplenie może potencjalnie nieść ze sobą pewne pozytywne skutki dla rolnictwa, takie jak wydłużenie okresu wegetacyjnego na skutek wzrostu średniej rocznej temperatury powietrza. Zwiększone stężenie dwutlenku węgla w atmosferze stwarza możliwość „dokarmiania” roślin CO2, co przełoży się na intensywniejszy ich wzrost. Niekiedy ocieplenie klimatu idzie w parze ze wzrostem wilgotności, choć w rzeczywistości od kilku lat obserwujemy zjawiska zupełnie odwrotne, a mianowicie susze. Oprócz suszy zmiany klimatu mogą stać się przyczyną częstego występowania innych zjawisk ekstremalnych, takich jak np. powodzie oraz fale upałów.

Tematem przewodnim konferencji zorganizowanej przez firmę Väderstad było: „Rolnictwo w dobie zmieniającego się klimatu
Tematem przewodnim konferencji zorganizowanej przez firmę Väderstad było: „Rolnictwo w dobie zmieniającego się klimatu

W przeciągu lat 1951-2010, okres wegetacyjny w Polsce wydłużył się o około 10 dni (z 214 do 225 dni). Przewiduje się, iż do roku 2050 będzie on już wynosił 230 dni. Dłuższy okres wegetacyjny może mieć pozytywne efekty. Umożliwi zwiększenie areału uprawy gatunków ciepłolubnych takich jak kukurydza, soja, proso czy sorgo a także międzyplonów. Może także przełożyć się na wydłużenie optymalnych terminów agrotechnicznych i zwiększenie intensywności fotosyntezy o 30%. Niestety wydłużenie okresu wegetacyjnego niesie ze sobą również wiele zagrożeń, zwłaszcza wzrost zachwaszczenia i większą presję ze strony chorób oraz szkodników upraw, także nieznanych dotąd w naszym klimacie gatunków. Zwiększenie w biomasie roślin stosunku węgla do azotu (C:N) na skutek zmian klimatycznych przełoży się na gorszą jakość pasz zielonych i całej produkcji roślinnej. Konieczne może stać się zwiększone nawożenie potasem i wprowadzenie nawadniania upraw polowych.
Profesor Marcin Kozak w czasie swojej prelekcji przedstawił wielopłaszczyznowy plan przeciwdziałania efektom niekorzystnych zmian klimatu i coraz częstszych susz. Według eksperta należy zwrócić uwagę na wybór odmian hodowlanych mniej wrażliwych na niedobór wilgoci w sezonie wegetacyjnym a także dostosować ilość wysiewu do odmiany i warunków wilgotnościowo-termicznych. Niebagatelne znaczenie ma regulacja pH gleby oraz gromadzenie substancji organicznej w glebie, gdyż gleba bogata w próchnicę charakteryzuje się zwiększoną zdolnością do magazynowania wody. Sprzymierzeńcem w walce ze zmianami klimatu jest także wprowadzanie międzyplonów, lecz jak zaznaczył prof. Kozak – pozytywny efekt międzyplonów nie jest natychmiastowy.