Po 7 miesiącach odkopujemy majtki - finał testu Farmera

Po 7 miesiącach odkopujemy majtki - finał testu Farmera
Jaki jest efekt testu Farmera? fot. Redakcja.
 • Autor: Małorzata Powałka
 • Dodano: 06-05-2021, 13:30

Po siedmiu miesiącach wracamy na pole, gdzie zakopaliśmy białą bawełnianą bieliznę, w celu zbadania aktywności gleby. Jaki jest efekt wyzwania "Soil Your Undies", w którym brała udział redakcja Farmera?

"Soil Uour Undies" to wyzwanie, które rozpoczęło się w grudniu 2018 r. Jego pomysłodawcami byli rolnicy z Oregonu, którzy współpracowali z lokalnymi jednostkami zajmującymi się ochroną gleby i wody (SWCD) oraz komitetem ds. zdrowia gleby z agencji NRCS (Natural Resources Conservation Service). Opracowana w zabawny sposób kampania miała zwiększyć zainteresowanie opinii publicznej zdrowiem gleby.

Majtkowy test - bo tak jest on nazywany - pozwala sprawdzić, czy gleba jest „żywa”, aktywna biologicznie i czy bytują w niej mikroorganizmy.  

Kiedy i jak przeprowadzić test

Test można wykonać latem, po zbiorze roślin uprawnych, lub wiosną, na początku nowego sezonu wegetacyjnego. Użyta w eksperymencie bielizna musi mieć 100% zawartość bawełny i należy ją wcześniej przeprać (producenci mogli ją spryskiwać różnymi preparatami, które niekoniecznie posmakują naszym mikroorganizmom). Zakopujemy ją na tyle głęboko (ok. 10 cm), żeby była w pełni zakryta glebą, ale pasek z wszytą gumką powinien wystawać ponad powierzchnię, dzięki czemu łatwo będzie można odnaleźć to miejsce na polu. Bielizna powinna pozostać w glebie przez okres 2-3 miesięcy, lub dłużej - minimalny czas to 60 dni. 

Czas na finał

Farmerowy test trwał aż 7 miesięcy. Na początku odkopanie majtek uniemożliwiła nam pandemia, a potem przyszła zima. Jak wygląda nasz materiał badawczy po odkopaniu? Co się stało z majtkami? Na te pytania odpowiada dr hab. Urszula Jankiewicz z Katedry Biochemii i Mikrobiologii SGGW w Warszawie. Posłuchajcie jakie mikroorganizmy "zjadły" nasz eksperyment? Dlaczego mikroorganizmy są tak ważne dla środowiska i rolnika oraz jak wspierać życie glebowe?

 ×
 • myśliwy2021-05-20 21:00:44
  W doświadczeniu nie ma zasadniczej informacji.Majtki były nowe czy używane ?
 • Chłop2021-05-06 20:32:26
  Doświadczenie bardzo fajne ale ma zasadniczą wadę , bo można odnieść błędne mniemanie wyższości pługa i systemu orkowego nad systemem bezpłużnym , bo przecież ta bawełna się rozłożyła która była przykryta glebą , tak jakby przykrył ją pług , a ta bawełna którą była obszyta gumka i która była na powierzchni gleby jednak się nie rozłożyła , a przecież w systemie bezorkowym materię org. zostawiamy właśnie na powierzchni . I należy tu zadać pytanie : dlaczego warunkiem koniecznym w tym eksperymencie było przykrycie majtek 10 cm warstwą ziemi
  • bezorkowiec2021-05-07 09:43:59
   Są różne techniki uprawy bezorkowej -uprawa zerowa {siew samym siewnikiem talerzowym w ściernisko}-uprawa w mulcz {uprawa na jesień i siew agregatem siewnym w mulcz}-uprawa uproszczona {talerzowanie ścierniska potem agregatem łapowym potem agregatem siewnym}- uprawa pasowa { agregat siewny głęboko spulchniający pas siewny} - uprawa talerzowa {siew agregatem siewnym talerzowym w ściernisko} -uprawa płytkiej orki {plug wieloskibowy mieszający ziemie} O której uprawie piszesz ? Majtki 10 cm. w ziemi , bo na tyle tylko bytują bakterie tlenowe, głębiej żyją beztlenowe.
   • Chłop2021-05-07 12:51:35
    Lucerna potrafi się korzenić do metra czy głębiej , czego tam szuka jak tam warunki beztlenowe a więc niesprzyjające dla takiej lucerny . Mamy warunki beztlenowe jak mamy podeszwę płużna , ale to wtedy łatwo zaobserwować bo gleba zmienia barwę
   • Schabowy2021-05-07 18:55:32
    Trochę źle "rozumujesz" lucerna potrafi korzenić się na kilka metrów, a po co ? A no po wodę i substancje odżywcze korzeniom wcale warunki beztlenowe nie przeszkadzają. Co innego bakterie żyjące w glebie tak po skrótach tłumacząc dzielą się one na tlenowe (żyją w wierzchniej warstwy gleby do 15cm), i beztlenowe żyjące głębiej. I teraz pomyśl co robisz tym bakteriom orząc na 25cm. Odpowiem za Ciebie, robisz im sajgon.
   • Chłop2021-05-07 20:28:10
    No zdawało by się że masz rację schabowy , ale jakoś ciężko mi zrozumieć i zaakceptować że korzenie roślin mogą rosnąć w warunkach beztlenowych . Zalej wodą swoje uprawy czy ubij glebę tak by wyprzeć powietrze , tlen , z swojej gleby a gwarantuje ci że nie minie tydzień czy dwa i z twoimi roślinami będzie kaplica , a w glebie wytworzy się siarkowodór ( chyba ) i inne takie . Ale nie ważne kto tu ma rację , ważne jest to że na forum wymieniamy się swoimi poglądami , spostrzezeniami i uczymy się jedni od drugich , i oto tu chodzi . Ja się mogę mylić ale to co mnie nurtuje próbuje podzielić się z innymi

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.200.40.195
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum