Rolnice to trudny przeciwnik. Gąsienice żerują głównie w nocy, w dzień trudno je dostrzec. O ich aktywności mogą świadczyć niewielkie otwory w glebie lub odchody, które zostawiają. Przy podejrzeniu o występowanie rolnic należy przesiać glebę z dołków o wymiarach 100 x 100 cm i głębokości 30 cm. Na gradacyjne występowania rolnic muszą być przygotowani głównie rolnicy uprawiający rzepak w systemach uprawy uproszczonej i w ubogim zmianowaniu. Przy monitorowaniu rolnic, warto zwrócić uwagę głównie na brzegi pól, tam występują z reguły liczniej. 

Najgroźniejsze są żery przy wschodach rzepaku. Już 6 - 8 gąsienic na 1 m kw. żerujących może przyczynić się do poważnej redukcji obsady roślin. Rolnice mogą także doszczętnie zniszczyć uprawę zjadając młode roślinki. Gąsienica nocą wychodzi na powierzchnię, podcina roślinę i wciąga ją do gleby. Widoczne dziurki w glebie w miejscu, gdzie powinna być roślina będą świadczyć o zjedzeniu przez rolnice młodego rzepaku. Nieco starsze rośliny na skutek podgryzania tuż u nasady, wykrzywiają się, łamią i przewracają.

Fragement plantacji rzepaku, uprawianego w sytemie uproszczonym, zniszczony całokowicie przez rolnice. Fot. A. Kobus
Fragement plantacji rzepaku, uprawianego w sytemie uproszczonym, zniszczony całokowicie przez rolnice. Fot. A. Kobus

O aktywności rolnic i zniszczeniu uprawy poinformował nas rolnik z woj. łódzkiego: - Na polach zauważyłem placowe braki w obsadzie. Początkowo myślałem, że to problemy ze wschodami rzepaku z powodu suszy. Po wnikliwych jednak oględzinach zauważyłem szkodniki – licznie występujące na polu rolnice. Uszkodzenia są na tyle liczne, że pole będę musiał przesiać. Mam jednak dylemat bo na przesiew rzepakiem jest już za późno. 

Przeciwko rolnicom w rzepaku nie ma zarejestrowanych preparatów. Stosowanie insektycydów nalistnych (przy okazji zwalczania pozostałych szkodników), zwłaszcza w ciągu dnia jest nieskuteczne w przypadku tego szkodnika Substancja czynna musiałaby przedostać się do gleby w miejscu, gdzie są aktywne gąsienice – a o to w takich warunkach trudno.

Szansa na zwalczenie rolnic pojawi się w sytuacji, jeśli preparat gazowy oparty np. na chloropyrifosie zastosuje się krótko przed zapowiadanymi opadami deszczu lub nawet w ich trakcie. Preparat zostaje wówczas zmyty do gleby, w której może podziałać na rolnice.

Sprawdź ceny kontraktów terminowych