Artykuł zespołu kierowanego przez Michela Maione został opublikowany w grudniu 2020 r. w Ambio (A Journal of Environment and Society). W badaniach wykorzystano technikę komputerowego wywiadu, w którym wzięło udział 16 101 osób z siedmiu krajów Europy. Wśród ankietowanych znalazły się osoby z Austrii, Belgii, Niemiec, Włoch, Polski, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

Główne pytanie dotyczyło źródeł zanieczyszczenie powietrza. W artykule przedstawiono porównanie publicznego postrzegania tych źródeł z rzeczywistą sytuacją. Wykazano niedoszacowanie wśród respondentów wkładu sektora rolno-spożywczego w zanieczyszczenie powietrza. Wynik badań był wspólny dla wszystkich respondentów z badanych krajów. 

Główne źródła: przemysł i ruch uliczny 

W ankiecie trzeba było wskazać dwa źródła uważane przez respondenta za odpowiedzialne w największym stopniu za zanieczyszczenie powietrza. Na liście źródeł znajdywało się sześć odpowiedzi: rolnictwo, ogrzewanie domowe, odpady domowe, przemysł, ruch drogowy i inne.

Wyniki ankiety były dość jednoznaczne - we wszystkich siedmiu krajach za główne źródła zanieczyszczenia powietrza wskazano przemysł i ruch uliczny.

Źródło: M. Maione i in. Ambio 2020
Źródło: M. Maione i in. Ambio 2020

W artykule podano również, w ujęciu procentowym, rzeczywiste źródła  emisji w siedmiu krajach UE, z których pochodzili ankietowani.

Źródło: M. Maione i in. Ambio 2020
Źródło: M. Maione i in. Ambio 2020

 W badaniach wykazano, że przemysł i ruch uliczny postrzegane są przez respondentów, jako najbardziej zanieczyszczające sektory we wszystkich krajach, podczas gdy rolnictwo i działalność gospodarstw domowych - jako najmniej zanieczyszczające. Tymczasem w rzeczywistości w sześciu z siedmiu ankietowanych krajach największym źródłem zanieczyszczenia pyłami PM2,5 jest rolnictwo. Dopiero na drugim miejscu jest ruch uliczny i odpady domowe. Należy zwrócić uwagę, że te ostatnie utrzymują się w Polsce na najwyższym poziomie, przewyższając nieznacznie emisje pochodzące z rolnictwa. 

W badaniach przedstawiono dane podzielone według kraju, płci, wieku, poziomu wykształcenia i miejsca zamieszkania. Wskazano m.in., że im wyższy poziom wykształcenia respondentów, tym w mniejszym stopniu przemysł jest postrzegany, jako ważne źródło zanieczyszczeń powietrza.

Źródła zanieczyszczeń gazowych

Najistotniejsze zanieczyszczenia emitowane ze źródeł rolniczych to metan, podtlenek azotu i dwutlenek węgla. Metan emitowany jest z fermentacji jelitowej oraz z odchodów zwierzęcych, a na wielkość emisji ma wpływ np. sposób ich przechowywania. Z kolei źródłem podtlenku azotu są gleby i sposób ich uprawy, stosowanie nawozów czy spalanie paliw. Metan i podtlenek azotu wywierają największy wpływ na zmiany klimatu i temperatury, bo ich stężenie szybko wzrasta i długo się utrzymuje (np. N2O do 120 lat).

Rolnictwo przyczynia się także do emisji amoniaku - 97% całkowitej emisji -  pochodzącego z nawozów stosowanych w uprawie i z chowu zwierząt. Na wielkość emisji ma wpływ gatunek zwierząt i system ich utrzymania, oraz przechowywanie i aplikacja nawozów do gleby. Gaz ten przyczynia się m.in. do powstawania kwaśnych deszczy i zakwasza glebę. Według Europejskiej Agencji Środowiska w 2016 r. sektor rolny krajów UE wyemitował łącznie 3,91 mln ton amoniaku i był źródłem 92% całkowitej emisji tego gazu. Dodatkowo Agencja podaje  że np. w latach 2014–2017 odnotowano ogólny wzrost emisji amoniaku w Europie o około 2,5%.