Którą glebę wolelibyście mieć na swoim polu patrząc na zdjęcie powyżej? Jeżeli wybieracie glebę widoczną po lewej stronie - macie rację, gdyż ta próbka charakteryzuje się znacznie lepszymi właściwościami, niż gleba w prawym cylindrze.
„Slake test” to prosty test do oceny stabilność struktury gleby. W przypadku gleby uprawianej w systemie tradycyjnym (prawy cylinder),  już po kilku chwilach można odnieść wrażenie, jakby grudka „rozpuszczała się” w kontakcie z wodą, zabarwiając ją na brunatny kolor. Cząstki gleby odrywają się od siebie i po kilku minutach tworzą swoisty osad na dnie naczynia. W tym samym czasie grudka nieoranej gleby (lewy cylinder) pozostaje nienaruszona i przez czas trwania eksperymentu w cylindrze nie zachodzą większe zmiany.

W ten sam sposób gleba reaguje na deszcz na polach uprawnych. Podczas intensywnych opadów na polach uprawianych płużnie często zauważyć można brązowy potok. Woda opadowa zamiast wnikać w głąb profilu glebowego, spływa po powierzchni, zabierając ze sobą cząsteczki gleby, które najczęściej kończą jako błoto na drogach. Pola nieorane chronione są przed destrukcyjnym działaniem silnego deszczu nie tylko dzięki obecności resztek roślinnych, ale także większej spoistości i wodoodporności agregatów glebowych.
To nie magia, lecz biologia. W glebach nieoranych stwierdza się znacznie większą obecność mikroorganizmów produkujących substancje, które działają na cząsteczki gleby niczym spoiwo. Ten naturalny „klej” gwarantuje, iż struktura gleby pozostaje niezniszczona. Woda opadowa zamiast spływać z powierzchni pola, może docierać tam, gdzie jest najbardziej potrzebna i zostanie wykorzystana przez korzenie roślin.

Jak przeprowadzić opisany powyżej test możecie zobaczyć tu: