Talbierz: Na polach w strip-tillu lepiej sprawdzają się zabiegi nalistne

Talbierz: Na polach w strip-tillu lepiej sprawdzają się zabiegi nalistne
Fot. farmer.pl
 • Autor: Małorzata Powałka
 • Dodano: 28-02-2021, 08:00

Na polach realizowanych w strip-tillu pojawia się czasem większa kompensacja chwastów, takich jak maki, bodziszki czy samosiewy zbóż. Jakie preparaty wybierać, żeby pozbyć się niechcianych roślin na polu - na to pytanie odpowiada Paweł Talbierz z firmy Corteva Agriscience.

Paweł Talbierz, specjalista ds. ochrony upraw z firmy Corteva Agriscience był jednym z ekspertów sesji Kukurydza podczas konferencji Farmera - Przez Innowacyjność do Sukcesu Online. W swoim wstąpieniu odpowiedział na pytania dotyczące m.in. wyzwań, jakie stają przez rolnikami zwalczającymi  chwasty w uprawie pasowej. 

- W uprawie strip-till stosuje się zabiegi doglebowe, które wymagają często poprawek, ponieważ te preparaty nie zawsze są skuteczne i nie zwalczają chwastów. Może to wynikać z tego, że herbicyd nie związał się z glebą z powodu mulczu, albo z tego, że nieprawidłowo dobrano preparat - powiedział pan Talbierz.

Ekspert stwierdził, że w uprawach pasowych lepiej sprawdzają się zabiegi nalistne. W przypadku herbicydów doglebowych barierą dla ich prawidłowego działania może być mulcz, który znajduje się w nieuprawianych w strip-tillu międzyrzędziach, a który może ograniczyć dostęp herbicydu do gleby. Herbicyd doglebowy może odparować, dezaktywować się i nie zadziała na niechciane na polu rośliny, które sukcesywnie kiełkują. 

- W technologii nalistnej tego problemu nie ma, bo zwalczamy chwasty wtedy, kiedy one wykiełkują. Widzimy tendencję, że w uprawach strip-till wschody chwastów są rozłożone dłużej w czasie, w szczególności w rzepaku. Dzięki czemu jesteśmy w stanie lepiej je kontrolować, zwłaszcza że mamy rozwiązania, które pozwalają zwalczać nawet trudne chwasty - powiedział nasz ekspert.×
 • Warmiak2021-02-28 19:21:47
  No niech już Pani Kasia wróci z urlopu Ojczyzna w potrzebie 😁🍾
  • Chłop2021-03-01 08:50:44
   A ja najlepiej lubię czytać artykuły właśnie pani redaktor naczelnej pani Marzeny , zresztą byłoby krzywdzące wyróżniać kogokolwiek bo cała redakcja robi dobrą robotę
 • ogrodnik2021-02-28 14:18:20
  ogniem brona i opona.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.239.154.240
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum