Prowadzący wykład Matthieu Archambeaud przedstawił rolnictwo zrównoważone jako koncepcję, w której maszyny spulchniające mogą zostać zastąpione korzeniami roślin, paliwo zużywane do napędu ciągników zastąpi fotosynteza, a pestycydy zostaną zastąpione bioróżnorodnością.

Współpraca z naturą i stosowanie roślin okrywowych są możliwe w każdym klimacie i w każdym kraju,w którym znajduje się rolnictwo. Prowadzący podał parę przykładów.  Na poniższym slajdzie widoczne są dorodne poplony z roku 2019 z południowej Polski.

Archambeaud podkreślił pozytywną rolę jak najdłuższego okrywania gleby roślinami i resztkami roślinnymi. Obniżają one temperaturę gleby, zmniejszają parowanie wody z gleby. Są także cennym pożywieniem i schronieniem dla organizmów glebowych, oraz składnikiem materii organicznej, która jest niezbędna dla uzyskania wysokiej sprawności gleby. 

Jak mówi prowadzący wielu rolników pyta: Jakie są efekty takiej dbałości o glebę. Poniższe zdjęcia mówią więcej niż 1000 słów. Oba przedstawiają te same pola po tych samych intensywnych opadach deszczu. Pole z lewej z zastoiskiem wodnym należy do rolnika pracującego w technologii płużnej, natomiast pole po prawej z pracującym kombajnem to ziemia należąca do pioniera uprawy konserwującej we Francji - Fredericka Thomas, który od 20 lat stosuje metody gospodarowania omówione podczas wykładu. 

 

Sala pęka w szwach. DZIĘKUJEMY WAM