5 powodów, by rolnicy zaczęli sadzić drzewa

5 powodów, by rolnicy zaczęli sadzić drzewa
Odpowiedzialność za postępujące na świecie wylesianie w znacznym stopniu ponosi rolnictwo. Fot. J.Ś.-S.
 • Autor: Julia Śmigielska
 • Dodano: 09-12-2020, 15:00
 • Aktualizacja: 16-12-2020, 15:10

Często zdarza się nam zapominać o tym, jak istotną rolę pełnią drzewa w funkcjonowaniu całego środowiska. To jednak najwyższy czas, by zacząć je doceniać i chronić.

Obecność drzew wśród pól nie musi oznaczać jedynie utrudnień na trasie przejazdu maszyn rolniczych i przestrzeni wyłączonej z produkcji żywności. Poznajcie 5 powodów, by nie usuwać drzew ze swoich gospodarstw, a wręcz przeciwnie – by sadzić kolejne.

1. Drzewa pozytywnie wpływają na właściwości gleby i chronią przed erozją
Szacuje się, że z powodu erozji wodnej i wietrznej w samej Wielkiej Brytanii rocznie ubywa prawie 3 miliony ton warstwy uprawnej. Utrata warstwy uprawnej bogatej w składniki pokarmowe i próchnicę powoduje obniżenie żyzności gleb. Pasy zadrzewień wzdłuż pól, dzięki hamowaniu prędkości wiatru znacznie redukują jego degradujący wpływ na glebę. Drążące głęboko korzenie drzew pozytywnie wpływają na stabilność agregatów glebowych i utrzymanie struktury gruzełkowatej. Opadłe liście stanowią źródło cennej materii organicznej, co przekłada się na poprawę struktury gleby i ograniczenie spływu powierzchniowego wody.
FAKT: Degradacja gleb na obszarach rolniczych w Anglii i Walii „kosztuje” tamtejsze rolnictwo ok. 200 milionów funtów rocznie.

2. Drzewa wpływają na poprawę dobrostanu zwierząt gospodarskich
Zadrzewienia mogą wspomagać chów zwierząt na wiele sposobów, m.in. zapewniając schronienie i zmniejszając narażenie na ekstremalne warunki pogodowe w przypadku systemu pastwiskowego. Dzięki obecności schronienia na pastwiskach zwierzęta silniej manifestują naturalne zachowania i odruchy. W takich warunkach obserwuje się mniejszą śmiertelność młodych zwierząt w wyniku hipotermii a także poprawę odruchu ssania i zwiększenie pobrania siary, co pozytywnie wpływa na ogólną zdrowotność zwierząt.
W przypadku chowu wolnowybiegowego drobiu obecność drzew wpływa na wzmocnienie naturalnego behawioru i ograniczenie stresu, dzięki czemu rzadziej obserwuje się pterofagię (wydziobywanie piór).
FAKT: Według badań śmiertelność jagniąt można ograniczyć o 30% dzięki zapewnieniu miejsca schronienia.

3. Drzewa chronią rośliny uprawne
Susza wpływa na osłabienie zdolności kiełkowania i spowolnienie tempa wzrostu, a w konsekwencji plon roślin uprawnych. Zadrzewienia sprzyjają poprawie mikroklimatu na polach uprawnych i ograniczają wysuszające wiatry. Obecność drzew na łąkach i pastwiskach może wpłynąć na wydłużenie okresu wegetacji traw dzięki podwyższeniu temperatury gleby wczesną wiosną i późną jesienią.
FAKT: Badania naukowe wykazały wzrost plonu pszenicy o 3,5% po wprowadzeniu pasów zadrzewień dzięki bardziej efektywnemu wykorzystaniu wody.

4. Drzewa pozwalają na ograniczenie zanieczyszczeń środowiska ze źródeł rolniczych
Często można spotkać się z alarmującymi doniesieniami, dotyczącymi zanieczyszczenia wód związkami azotu i fosforu pochodzenia rolniczego. Rolnictwo jest także największym źródłem emisji amoniaku do atmosfery. Okazuje się, że drzewa mogą pomóc w walce z zanieczyszczeniami środowiska, „przechwytując” szkodliwe związki. Tworzą także fizyczną barierę ograniczającą znoszenie cieczy roboczej podczas opryskiwania.
FAKT: Wykazano, że pasy zadrzewień o szerokości 10 metrów mogą przyczynić się do ograniczenia emisji amoniaku aż o 53%. Mogą także w 90% zahamować znoszenie pestycydów do środowiska.

5. Drzewa stanowią siedlisko dla owadów zapylających i dzikich zwierząt
Utrata siedlisk jest jedną z najważniejszych przyczyn kurczenia się populacji zapylaczy w Europie, które przecież są nieodłącznymi „współpracownikami” rolników. Drzewa, żywopłoty i miedze stanowią dla pożytecznych owadów schronienie podczas zimy, miejsce wylęgu i źródło pokarmu. Wprowadzenie pasów zadrzewień i innej roślinności pomaga uporać się ze zjawiskiem tzn. „ekologicznych pustyń”, typowych dla upraw monokulturowych o rozległym areale.
Zadrzewienia są oczywiście siedliskiem nie tylko dla owadów, lecz niezliczonej ilości dzikich gatunków zwierząt. Sformułowanie „dzikie zwierzęta” zapewne wielu rolnikom kojarzy się negatywnie z tymi stworzeniami, które niejednokrotnie przyczyniają się do zniszczenia pól uprawnych. Wciąż jednak istnieje wiele gatunków zarówno ssaków, jak i ptaków, gadów i płazów, które wymagają od nas bezwzględnej troski i ochrony.
FAKT: W zależności od gatunku rośliny zapylacze przyczyniają się do wzrostu plonów roślin uprawnych o 20 do nawet 80%!

 

Źródło: Farmers Weekly×
 • ppp2020-12-28 09:35:29
  Plusy wymieniono, a minusy? Oto niektóre: drzewa poprzez rozległy system korzeniowy wyjaławiają glebę i koroną zacieniają znaczną częśc pola i nic tam nie rośnie. Opadnięte liście zakwaszają glebę i uwalniają trujące garbniki. Gałęzie drzew wyrastają desantem w pole odpychając podjazd maszyn, a pod gałęziami wyrastają nowe drzewa zabierając dalszą część pola. Las jest agresywny! Drzewa są siedliskiem i zimowiskiem szkodników jak np. mszyca z wirusami. Drzewo można sadzić bez zezwoleń, ale już ściąć - nie! Trzeba prosić o zgodę urzędasów.Nie będę sadził drzew, bo mam dość kłopotów z lasami. sadzą drzewa po granicy z działką rolną , bo polskie prawo nie chroni rolnika i nie określa w jakiej odległości od granicy pola uprawnego może rosnąć las. Nawet jeśli porządny chłop-leśnik jak u mnie w ramach dobrosąsiedztwa zostawił 3m odległość od mego pola, to miał kontrolę , która nakazała mu zasadzenie pozostawionego pasa.
  • Seb 2020-12-29 08:25:34
   I to właśnie dlatego mamy tak jak mamy bo takie głąby jak ty wszędzie tylko widzą problemy.
   • hgvv2020-12-29 11:58:29
    A taki głąb jak ty nie ma problemów, bo nie ma pola a chciałby korzystać z czyjegoś. Do problemów na niesadzenie dodam utrudnianie zabiegów sprzętem mechanicznym, trzymanie się zwierzyny w zakrzaczeniach i większe szkody, oraz konieczność płacenia podatku jak za ziemię uprawną
   • MatiC2020-12-29 14:50:48
    Do HGVV Dlatego nie powinno być utrudnień za drzewa na polu, a wręcz dodatek np 5zl za każde drzewo dodatkowej dopłaty. Jak by ktoś miał 500 drzew po 5 zł to 2500 zł na rok, to ładny pieniądz. Dlatego problemem nie są same drzewa A przepisy które nad nimi są, a to jest jakaś tragedia.
 • Łukasz2020-12-28 08:12:26
  Dla mnie najważniejsze pytanie jakie to drzewa posadzić by szybko urosły i nie kosztowały milionów
  • Radek2020-12-29 08:28:20
   Wsadziłem na klinie 28 arów około 150 drzew hybrydowych paulownia oxytree. Od czasu do czasu jest przy tym pracy ale ładnie rosnie. Jeżeli mówią prawdę to raz to zetnę i sprzedam, żeby wróciły mi się koszty a później zostanie to na dożywocie albo dla siebie na opał.
  • MatiC2020-12-29 10:56:30
   Ja mam wierzbe, polecam, co 4 lata ścinam koronę na zrębki (mam 4 grupy drzew tak że co roku 1/4 ścinam). Zrębka dobrze się spali, piec bez podajnika wrzucam gaflami od kartofli, do piwnicy worze czasem taczka A czasem ładowaczem czołowym. Paliwo fajne oczywiście nie dla każdego. Zrebkuje wszystkie gałęzie poniżej 7cm średnicy, nawet te drobne czubki, pali się pięknie.
 • Janek 2020-12-18 13:41:23
  Chciałem dopytać o punkt 3-ci - jaki % uprawy stanowiło wprowadzenie zadrzewień? Bo jeśli więcej niż 3,5% to skórka niewarta wyprawki.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.207.240.77
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum