Obecnie większość producentów siewników punktowych do dozowania nawozu stosuje oddzielną redlicę, która umieszcza nawóz w pasie obok i poniżej wysianych nasion. Taki system gwarantuje bardzo dobre zaopatrzenie rośliny w składniki pokarmowe podczas wzrostu ale ma również wadę. Przy kukurydzy wysiewanej w rozstawie rzędów co 75 cm i obsadzie 80 000 nasion/ha odległość pomiędzy nasionami wynosi prawie 16 cm. Jeśli natomiast kukurydza wysiewana jest co 37,5 cm to przy tej samej obsadzie odległość pomiędzy nasionami to już prawie 32 cm. W obu przypadkach, roślina podczas początkowego rozwoju nie może wykorzystać całego odłożonego w ten sposób nawozu. A kiedy już może wchłonąć składniki pokarmowe w nim zawarte to może się okazać, że pobierze je zbyt późno lub, że zostały one wypłukane. 

Firma Amazone postanowiła więc rozwiązać ten problem i stworzyła system FertiSpot, który precyzyjnie dozuje nawóz dokładnie tam, gdzie wysiewane jest nasiono. Jest on dostępny jako opcjonalne wyposażenie w najnowszym modelu siewnika punktowego Precea, który od niedawna znajduje się w ofercie firmy. 

Jak to działa?

Siewnik wyposażony w system FertiSpot posiada klasyczny zbiornik nawozu granulowanego oraz redlice nawozowe,, które odkładają nawóz z boku i trochę poniżej głębokości siewu nasion. Także klasycznie trzeba w nim ustawić ilość wysiewu nawozu na ha. System FertiSpot znajduje się tuż nad redlicą wysiewającą. Jest to komora wykonana z tworzywa sztucznego. W jej środku znajduje się napędzany silnikiem elektrycznym palec. Obraca się on i porcjuje nawóz, który jest dostarczany z głównego zbiornika nawozowego. Taka porcja nawozu jest dostarczana jednorazowo dokładnie w tym miejscu, w którym odkładane jest nasiono. Oczywiście wszystko jest synchronizowane komputerowo w połączniu z ilością wysiewu nasion oraz prędkością jazdy. Jak podkreśla producent FertiSpot działa ze wszystkimi rodzajami nawozów oraz radzi sobie także podczas siewu z wyższymi prędkościami i dużymi dawkami nawozów. 

Pomarańczowy palec obraca się i porcjuje nawóz dostarczany ze zbiornika głównego
Pomarańczowy palec obraca się i porcjuje nawóz dostarczany ze zbiornika głównego

Jakie są korzyści ?

Jak pokazały pierwsze badania celowe umieszczenie nawozu tuż przy nasionach prowadzi do znacznie lepszego wykorzystania składników pokarmowych w nim zawartych. To z kolei przekłada się na możliwość zmniejszenia ilości nawozu zużywanej na ha. W pierwszych testach ta oszczędność nawozu wyniosła około 25% przy tym samym poziomie plonowania kukurydzy. Dodatkową korzyścią jest wyższa wydajność pracy wynikająca z mniejszej ilości przerw potrzebnych na załadunek nawozów mineralnych do siewnika.

Cały system jest montowany tuż nad redlicą nawozową siewnika.
Cały system jest montowany tuż nad redlicą nawozową siewnika.

 

 

Sprawdź ceny kontraktów terminowych