Ardanowski o zmianie programów nauczania

Ardanowski o zmianie programów nauczania
Minister Ardanowski planuje zmienić programy nauczania w szkołach rolniczych, MP.
 • Autor: Małgorzata Powałka
 • Dodano: 20-03-2020, 08:18

Na początku marca w Instytucie Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, odbyła się konferencja nt. "Adaptacja gospodarki wodnej w rolnictwie do zmieniającego się klimatu", w której udział wziął m.in. minister Jan Krzysztof Ardanowski. Zauważył on, że wiedza dotycząca gleby wśród polskich rolników jest zbyt mała i zapowiedział zmiany w systemach nauczania szkół rolniczych.

Minister Ardanowski zauważył, że wiedza na temat gleby zaczyna zanikać u polskich rolników. Wynika to z faktu, że programy nauczania w szkołach średnich, są okrojone z tej tematyki. Powiedział też, że młodzi ludzie, którzy chcą wiązać swoją przyszłość z rolnictwem, pasjonują się innowacjami, techniką i technologią, ale mają niewielką wiedzę dotyczącą gleby i jej potrzeb.

- Wiedza na temat gleby zaczyna zanikać u polskich rolników. Na studiach jest już w wersji okrojonej, w szkołach średnich, które głównie kształcą polskich rolników, na temat gleb właściwie prawie nic nie wiadomo i ci wszyscy młodzi, wspaniali ludzie, którzy chcą wiązać swój los z rolnictwem, na którym nam wyjątkowo zależy, mają wielką biegłość w posługiwaniu się tabletami, pasjonują się techniką i technologią, są fanami innowacyjności technicznej, a ich wiedza na temat gleby, jej potrzeb, zabiegów, nawożenia, kompleksu sorpcyjnego, kwasowości, odczynu jest dużo mniejsza niż ich ojców i dziadków, którzy wiedzieli, jak do gleby podchodzić - powiedział Ardanowski.

Dalej minister zauważył, że będzie dążył do tego, aby to zmienić i zapowiedział zmiany w programach nauczania szkół rolniczych. 

- Podejmę starania, by zmienić programy nauczania, by również w szkołach rolniczych, które kształcą nasze przyszłe, niezmiernie ważne kadry dla rolnictwa, ten obszar był w o wiele większym stopniu uwypuklony - zapowiedział minister.

Ardanowski powiedział, że odbyły się już szkolenia nauczycieli rolniczych w Centrum w Brwinowie, Zapowiedział też, że we współpracy z Instytutem Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach,  podejmie starania, aby wprowadzić do powszechnej wiedzy informacje o glebie, a zwłaszcza zagadnień dotyczących prawidłowego zarządzania wodą w glebie. 

W dalszej wypowiedzi Ardanowski zapowiedział, że zmieni systemy finansowania uczelni wyższych i instytutów. Większą uwagę będzie zwracało się na to, w jaki sposób wydatkowane są pieniądze i jakie praktyczne efekty dzięki nim udało się osiągnąć.

-Każdy chce mieć program wieloletni, żeby go finansować, a wydatkowanie pieniędzy wcale nie musi przynosić jakiś efektów. Dlatego zmienimy system finansowania, tak, że będą zaplanowane bardzo precyzyjnie, będą realizowane cele, do których będą włączone wszystkie nasze zasoby naukowe. 

 

 

 ×
 • ser2020-03-24 06:41:33
  Wydaje się że wszystko idzie ku lepszemu.... trzeba tylko trochę czasu
 • Jan2020-03-23 08:39:23
  W pierwszej kolejności wygonić na emerytury dziadków z IUNG którzy nie mają żadnych ambicji do pracy i podcinają skrzydła młodym naukowcom i całej gospodarce!
 • Rudi2020-03-22 19:43:06
  Kolejna mądrość tego populisty.
 • ogrodnik2020-03-20 16:26:24
  pomimo siwych wasow i glowy,obolalych plecow i skolatania globalnymi problemamy,powialo nadzieja.Pozdrawiam mlodych orzacych swoje niwy.Dziadek ogrodnik inz.rolnik
  • Rysiek2020-03-21 17:18:50
   Skąd powiało ? Od tego ślepca ?
 • Młody2020-03-20 10:31:08
  Czyli dziadkowie wiedzieli jak robić więc orząc robili dobrze a nam tu się wciska że mamy przestać orać.Jak to w końcu jest?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.207.90
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum