Okazuje się, że tak. W postawieniu odpowiedzi na pytanie, z pomocą przychodzi receptura opracowana przez pre-Kolumbijskich rolników, ponad 2500 lat temu. Poprzez odpowiednie, zagospodarowanie materii organicznej, na terenach, na których gospodarowali rolnicy z Amazonii, znajdują się dziś jedne z najlepszych gleb na świecie, określanych przez miejscowych jako terra preta do indio (czarna ziemia Indian). Naukowcy określili to mianem biowęgla, a jest to węgiel drzewny wytworzony z biomasy roślinnej. Otrzymywany dziś biowęgiel wytwarzany jest w procesie pirolizy, w specjalnych reaktorach. 2500 lat temu nie dysponowano taką technologią, jednak farmerom z Amazonii udało się osiągnąć bardzo dobre efekty.

Porównanie odkrywek glebowych, po prawej gleba terra preta. Źródło: Solonaescola.
Porównanie odkrywek glebowych, po prawej gleba terra preta. Źródło: Solonaescola.

W procesie pirolizy dwutlenek węgla, który zostałby wyemitowany do atmosfery z biomasy, wiązany jest w postaci stałej w wyjątkowo stabilnej formie. Aplikując biowęgiel do gleby nie tylko ograniczamy emisję dwutlenku węgla do atmosfery ale także wprowadzamy do gleby czynnik zwiększający zdolności zatrzymywania wody oraz składników pokarmowych w glebie, co zawdzięcza swojej specjalnej strukturze . Przekłada się to na lepszą kondycję gleby, co owocuje zwyżka plonów.
W 2012 roku, zespół naukowców oszacował Maksymalny Zrównoważony Potencjał Techniczny biowegla. Autorzy stwierdzili, że za sprawą biowęgla można by ograniczyć o 12% emisje gazów cieplarnianych. Co więcej, w procesie produkcji biowęgla powstają produkty uboczne w postaci gazu syntezowego, który można spalać w celu wytworzenia energii, a także substytuty ropy, które mogą być wykorzystane przy produkcji tworzyw.

Biorąc pod uwagę właściwości biowęgla, można stwierdzić iż jest to rozwiązanie, które może znacznie pomóc w rozwiązaniu kryzysu klimatycznego, żywnościowego a także wodnego i energetycznego. Niestety nie jest on jeszcze produkowany na skalę przemysłową, jednak miejmy nadzieje, że niebawem badania przyniosą jednoznaczną odpowiedź na temat pozytywnego działania biowęgla i technologia będzie wdrażana na szeroką skalę.

Źródło: Arc2020.