Brona wirnikowa zamiast glifosatu

Brona wirnikowa zamiast glifosatu
Okazuje się, że po przeróbkach brony wirnikowej można użyć do totalnego niszczenia chwastów. Zdjęcie: SchweizerLandtechnik
 • Autor: MWo
 • Dodano: 01-01-2021, 06:00

Dyskusja nad używaniem glifosatu w rolnictwie trwa. Pojawiają się różne propozycje, a jedna z nich pochodzi ze Szwajcarii i jest bardzo interesująca.

Do walki z uporczywymi chwastami Szwajcarzy wykorzystali popularną wśród rolników także w Polsce bronę wirnikową. Na pomysł modyfikacji tej maszyny wpadła szwajcarska firma Villiger świadcząca usługi dla rolnictwa. Do skonstruowania maszyny niszczącej chwasty wykorzystali bronę wirnikową Lemken Zirkon 10 o szerokości 3 metrów. Główna modyfikacja wykonana w maszynie to zmieniony kształt zębów. Do oryginalnych zębów zostały dokręcone dodatkowe ostrza w kształcie litery L. Podczas pracy podcinają one całą powierzchnię na której pracuje brona wirnikowa na głębokość 5 cm.

Dzięki systemowi szybkiej wymiany zębów można bardzo szybko wrócić do pierwotnego przeznaczenia maszyny. Drugą modyfikacją było usunięcie wału konsolidującego glebę po uprawie i zastąpienie go dwoma kołami. Tu wykorzystano oryginalne uchwyty do ustawiania wału do których skonstruowano nowy wał z dwoma szerokimi kołami (po jednym z każdego boku maszyny). Dzięki temu, założenie oryginalnego wału jest możliwe w krótkim czasie.

Skuteczność działania zależy głównie od przebiegu pogody po zabiegu. Jeśli jest sucho to podcięte i pozostawione w pulchnej glebie chwasty oraz ich korzenie usychają i nie trzeba stosować herbicydu totalnego. Praca maszyny stwarza również dobre warunki do kiełkowania nasionom chwastów i samosiewów, które można zniszczyć podczas kolejnej uprawy.

Brony wirnikowe wszystkich producentów znajdziesz na www.gieldarolna.pl×
 • sferion.pl2021-05-10 14:23:09
  Każda skuteczna, mechaniczna metoda zwalczania chwastów jest lepsza niż środki chemiczne. Jeszcze dobrze jak znaleźli by sposób dla małych działek na chwasty głęboko rosnące jak skrzyp czy perz.
 • brzoza2021-01-04 15:42:53
  Albo Glifosad albo dodatkowe uprawy odchwaszczające w liczbie dwóch. Chętnie sprzedam owies bez glifosadu i innych środków ochrony roślin ale nikt mi nie zapłaci ceny opłacalnej czyli dużo wyższej. Jak mieliśmy lata deszczowe zachwaszczenie było duże , jak teraz jest suszej to i chwastów mniej i plonu mniej. W tym roku łubiny przerosły chwastami.
 • tak jak tata uczył2021-01-04 14:22:54
  nie mamy czasu i wiedzy na mechaniczne zwalczanie chwastów. Nasi ojcowie i dziadkowie plewili motyką, robili broną francuską, płodozmian ziemniaki/buraki na paszę i poplony łubin gryka wtedy chwasty były pod kontrolą. Pamiętam jak o dawniej tak robili to tak musiałem robić dopóki dopóty w gospodarstwie pojawił się opryskiwacz.
 • Emilijann 2021-01-02 16:53:46
  Tylko glifosat gwarantuje że chwasty na polu będą w odwrocie
  • tez rolnik2021-01-04 12:07:54
   tylko nie bądź zaskoczony, gdy w końcu go wycofają i rolnictwo zmieni swoje oblicze; jestem przeciw glifosatowi! babopielik wróci do łask;
 • wladyslaw2021-01-01 18:53:28
  rolnicza solidarność apeluje aby sprzedawać Raundap w małych najwyżej 1 litrowych opakowaniach i nie więcej niż 1 litr na osobę, lub wprowadzić kontrolę sprzedaży.
  • rolnik2021-01-01 21:33:46
   Rolnicza solidarność to nie rolnicy tylko hobbiści ! i ich nie wolno słuchać ! to małe kółka wzajemnej adoracji !
  • Dariusz2021-01-02 14:36:17
   Twoje postulaty nie mają sensu, ponieważ i tak będziesz jeść kurczaki karmione soją GMO z Ameryki Południowej gdzie nikt nie kontroluje ilości stosowanych oprysków. Takie zasady "Łunii" obce gó.... tak ale swojego GMO pod kontrolą nie możemy siać.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.239.59.31
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum