DSV: Nowości w mieszankach poplonowych

DSV: Nowości w mieszankach poplonowych
O nowych mieszankach poplonowych w ofercie firmy DSV opowiadał Jerzy Trościanko. Fot. M.Wołosowicz
  • Autor: Michał Wołosowicz
  • Dodano: 14-06-2022, 07:58

W tym roku w Spytkówkach nie zabrakło poletek z mieszankami roślin poplonowych oferowanymi przez firmę DSV Polska. Wód nich były również dwie nowości, które być może wzbudzą zainteresowanie wśród polskich rolników. 

Na Dniach Pola w Spytkówkach nie mogło zabraknąć poletek z mieszankami roślin poplonowych. Poletka zostały wysiane wcześnie, bo 06.04.2022, ale wiosenna aura nie rozpieszczała roślin wchodzących w skład mieszanek poplonowych. Pomimo okrywania poletek włókniną część roślin nie wzeszła. Jednak nie ma czemu się dziwić, bowiem większość gatunków wchodzących w skład mieszanek rośnie i rozwija się dobrze dopiero w prawidłowym terminie siewu, czyli po zbiorach roślin głównych. 

Na poletkach zostało zasianych siedem różnych mieszanek TerraLife:

  • AquaPro - jest to mieszanka polecana w płodozmianach z rzepakiem, bowiem w jej składzie nie znajdziemy roślin bobowatych i krzyżowych. Ma ona za zadanie zabezpieczać azot i inne składniki odżywcze przed wypłukaniem. Szybko tworzy dużą ilość biomasy i dobrze tłumi chwasty.  
  • RigolTR - jest to mieszanka przeznaczona na gleby ze słabą strukturą, w jej skład wchodzą bowiem rośliny głęboko korzeniące, które rozluźniają glebę. Przestwory po obumarłych korzeniach służą potem do wzrostu korzeni kolejnych roślin, ale także zapewniają lepszy dostęp tlenu i wilgoci do głębszych warstw. 
  • Mais Pro TR Greening 50 - mieszanka dedykowana jako roślina poplonowa przed wysiewem kukurydzy. W jej skład wchodzą rośliny strączkowe, krzyżowe oraz motylkowe. Część roślin jest zimotrwała, dzięki czemu zapewniają one dopływ azotu także w okresie wiosennym. Przed siewem kukurydzy producent zaleca zniszczenie mieszanki i uprawę do głębokości siewu.
  • N-Fixx - mieszanka dedykowana dla płodozmianów z kukurydzą oraz zbożami ozimymi. W jej składzie 80 proc. stanowią rośliny motylkowe. Szacuje się, że każde 10 cm wysokości roślin pozostawia około 12 kg N w glebie. Mieszanka poprawia strukturę gleby. 
  • Pożytek dla pszczół - to ubiegłoroczna nowość firmy DSV. W jej skład wchodzą rośliny kwitnące, przy czym skład mieszanki jest tak przemyślany, żeby na polu, gdzie będzie zasiana, jak najdłużej kwitły kwiaty. Wszystko po to, by ten tytułowy pożytek dla pszczół był jak najdłuższy.
  • BrassicaPro - to nowa mieszanka w ofercie DSV, dedykowana do uprawy współrzędnej z rzepakiem ozimym. W jej skład wchodzi seradela, len oleisty, koniczyna aleksandryjska, koniczyna perska, łubin. Ma dostarczać roślinom rzepaku azot. Mieszankę BrassicaPro wraz z rzepakiem można odchwaszczać połową dawki Butisanu.
  • SoilProtect -ostatnia z nowości na poletkach. Jest to zimotrwała mieszanka; w jej skład wchodzi: życica trwała, babka lancetowata, len oleisty, koniczyna inkarnatka, wyka ozima, koniczyna szwedzka. Mieszanka częściowo zimująca. Jej główne zadanie to produkcja dużej ilości biomasy, kumulacja azotu oraz okrycie gleby, które ma chronić ją przed erozją i poprawić jej aktywność biologiczną.

Zdjęcia wszystkich poletek znajdziecie w galerii.×