Z ideą obchodzenia na świecie Dnia Ziemi wystąpił John McConnell (ur. 1915), na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. Rok później 21 marca 1970 r. obchodzony był pierwszy Dzień Ziemi. W Polsce obchody zostały zapoczątkowane w 1990 roku i co roku organizowane są w dniu 22 kwietnia. Motywem przewodnim w tym roku jest hasło: "Działanie na rzecz ochrony klimatu", a działania ekologiczne mają dotyczyć wyzwań związanych z postępującymi zmianami klimatycznymi. Ze względu na pandemię koronawirusa, większość inicjatyw została przeniesiona do internetu. 

fot. shutterstock.
fot. shutterstock.

Tego dnia na całym świecie organizowane są spotkania, konferencje, wystawy, sympozja poświęcone promowaniu ekologii i uświadamianiu zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem środowiska. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom, jak ważne jest dbanie o środowisko naturalne. Mocno podkreślane jest to, że każdy z nas może o nie zadbać.  Może zatem Światowy Dzień Ziemi to dobra okazja, aby zmienić swoje złe przyzwyczajenia i żyć z poszanowaniem natury i jej praw. Wśród największych wyzwań, których nie można ignorować wymienia się : globalne ocieplenie, deficyty wody czy nadmierną produkcję odpadów.

W Polsce wydarzenia związane z Dniem Ziemi prowadzi Ministerstwo Klimatu we współpracy z Bankiem Ochrony Środowiska, Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Ministerstwem Edukacji Narodowej. W ramach obchodów przygotowano warsztaty on-line, które będą udostępnione  na stronie www.dzienziemiwmk.pl, a transmisja będzie prowadzona od godziny 11:40. Do udziału w warsztatach „Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu” zaproszono uczniów klas 7-8 szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych.