Fendt Momentum w gamie maszyn niemieckiego producenta

Fendt Momentum w gamie maszyn niemieckiego producenta
Fot. Adobe Stock 8 listopada 2022
  • Autor: Marcin Gryn
  • Dodano: 08-12-2019, 17:30

Całkiem niedawno mogliśmy usłyszeć o głośnej premierze kombajnu produkowanego przez koncern AGCO, którego jednym z dystrybutorów jest firma Fendt, czy też ciągnika Fendt 1050 Vario, czyli największego ciągnika o konwencjonalnej budowie. Tym razem niemiecki producent poszerzył gamę swoich maszyn o nowoczesny, wielkoobszarowy siewnik.

Fendt zaprezentował siewnik o nazwie Momentum podczas tagrów w Riberao Preto na początku maja br. Producent nieustannie stara się wdrażać do swoich maszyn najnowocześniejsze rozwiązania. Tak też jest w przypadku w.w siewnika, który wyposażony został w system vApply Granular odpowiadający za dystrybucję nawozów, a także specjalną ramę Fendt Smart Frame, która zapewnia precyzję wysiewu, największą pojemność nawozu na rynku oraz wszechstronność w transporcie, która mimo swoich wielkich gabarytów jest w stanie rozłożyć się w nieco ponad minutę. Nowy siewnik jest pierwszą maszyną wyprodukowaną przez Fendta poza Niemcami. Nowy siewnik w 100% został zaprojektowany i wyprodukowany w Brazylii, mając na celu zrewolucjonizowanie technologii siewu w dużych gospodarstwach.

Fendt Momentum występuje w wersjach 24, 30 i 40 rzędów, których standardowa rozstawa wynosi 45 cm. Istnieje także możliwość, zwiększenia rozstawy sekcji do 50 cm. W największym modelu z tej serii maszyn, zbiornik na nawozy jest w stanie pomieścić ponad 5 tys. kg. co czyni siewnik Fendta największą tego typu maszyną dostępną na brazylijskim rynku. Producent chwali się także, że jego maszyna posiada najmniejszą szerokość transportową w swojej kategorii, która wynosi 4,3 m szerokości. Zastosowanie bliźniaczego układu jezdnego pozwala zoptymalizować zagęszczanie gleby, a także uczynić transport maszyny między polami sprawnym i bezpiecznym. Najwęższy model siewnika, posiadający 24 sekcje, pracuje na szerokości 12,5 m. Maszyna wyposażona w 30 sekcji, obsiewa w jednym przejeździe 13,5 m, a szerokość robocza największego z serii siewnika 40 sekcyjnego wynosi 18 m. Producent siewnika twierdzi, że jego maszyna jest w stanie osiągnąć 99,5% dokładności przy siewie kukurydzy, nawet przy wysokich prędkościach siewu. Fendt Momentum pracujący w technologii Precision Planting, jest kontrolowany przez urządzenie Seedsense Generation 3. Dzięki temu, operator ma możliwość monitorowania i kontroli wszystkich parametrów siewnika w czasie rzeczywistym. Co ciekawe, dzięki oprogramowaniu Climate FieldView, pozwalającego na generowanie map upraw, możliwe są: wykorzystanie podczas siewu zmiennego dawkowania materiału siewnego oraz nawozów, analiza głębokości wysiewu nasion czy też monitorowanie nacisku wywieranego na glebę przez każdą z sekcji roboczych. Inteligenta rama Fendt SmartFrame, gwarantuje pomimo dużej szerokości maszyny ciągły kontakt sekcji roboczych z glebą oraz utrzymanie głębokości siewu. Rama siewnika dzieli się na trzy elementy, a każda z sekcji jest w taki sposób zamocowana do ramy siewnika, aby mogła kopiować nierówny teren. Z kolei system DeltaForce odpowiada za optymalizację docisku sekcji siewnych, w taki sposób aby najlepiej poradzić sobie z zalegającymi na polu resztkami i precyzyjnym wysiewem wszystkich nasion.
Naszpikowana nowoczestnymi systemami konstrukcja Fendta, zapewne przed długi czas, nie pojawi się jeszcze na rynku europejskim, jednak może stać się rewolucyjną maszyną na wielkich polach Ameryki Południowej.×