Opisywany przebieg wydarzeń, sprawia, że głębsze poziomy gleby ubożeją w składniki pokarmowe, natomiast wzrasta ich zawartość przy powierzchni gleby, a to z kolei wpływa na płytki rozwój systemu korzeniowego, gdzie rośliny nie mogą korzystać z wody zdeponowanej głębiej. Co zatem zrobić, aby ten trend odwrócić ?

Rozwiązaniem może okazać się zlokalizowane, wgłębne nawożenie. Głębokie podawanie nawozów, w pewien sposób pozwala manipulować rośliną, która prowadzi system korzeniowy w rejony gleby zasobne w składniki pokarmowe. W ten sposób roślina będzie wytwarzać głęboki system korzeniowy, dzięki czemu będzie mogła lepiej korzystać z wody znajdującej się w glebie, a także lepiej wykorzysta rozpuszczone w niej składniki mineralne, gdyż w płytkich, suchych warstwach gleby takie pobieranie jest znacznie ograniczone. Ktoś może zapytać, czy w ten sposób nie zubożymy pierwszych, patrząc od góry, warstw gleby ? Odpowiedź brzmi nie, gdyż rośliny pobierając substancje pokarmowe z głębokich warstw gleby, wbudowują poszczególne składniki w biomasę nad powierzchnią gleby. Pozostałe na polu resztki po zbiorze rośliny, w uprawie bezorkowej pozostają bezpośrednio na powierzchni gleby, bądź też są płytko mieszane, gdzie oddają do gleby składniki pokarmowe w postaci organicznej. W ten sposób budowana jest zasobność w płytszych warstwach gleby. Dlatego bardzo istotne jest aby nawozić głęboko, szczególnie na glebach ciężkich i nie dopuścić do sytuacji wynoszenia składników pokarmowych do płytszych warstw gleby. Dodatkowo, taki system aplikacji nawozów, pozwala zminimalizować straty składników pokarmowych, związanych ze spływem powierzchniowym podczas obfitych opadów deszczu.
Jeszcze do niedawna, aby nawozić wgłębnie, trzeba było włożyć nieco wysiłku i zmodernizować posiadane w gospodarstwie kultywatory do głębokiej uprawy. Dziś coraz więcej producentów tworzy takie kombinacje i wprowadza je do swojej oferty. Jednym z przykładów, jest oferowana przez markę Horsch kombinacja zbiornika czołowego Panther FT i kultywatora Terrano FX, zaprezentowana podczas tegorocznych targów Agrotech w Kielcach.

Jednym z rozwiązań jest zagregowanie kultywatora zawieszonego Terrano FX ze zbiornikiem czołowym Panther FT. Do kultywatorów ciąganych, dedykowany jest zbiornik Panther HT.
Jednym z rozwiązań jest zagregowanie kultywatora zawieszonego Terrano FX ze zbiornikiem czołowym Panther FT. Do kultywatorów ciąganych, dedykowany jest zbiornik Panther HT.