Bogactwo życia glebowego jest podstawą zdrowej i produktywnej gleby. Fauna glebowa odpowiada za rozkład martwej materii organicznej, udostępnianie składników odżywczych w formach dostępnych dla roślin czy poprawę struktury gleby.
Glifosat to substancja aktywna nieselektywnych herbicydów. Jest substancją podatną na rozkład przez mikroorganizmy glebowe, a głównym produktem jego rozkładu jest kwas aminometylofosfonowy. Kwas ten szybko jest sorbowany w glebie, co ogranicza ryzyko jego przedostawania się do wód, choć warto wspomnieć, że rozkład i sorpcja glifosatu w dużej mierze zależy od właściwości gleby. Mimo wszystko coraz powszechniejsza w społeczeństwie jest opinia, że substancja ta szkodliwa jest nie tylko dla ludzi, ale i dla wszystkich organizmów żywych.
Tegoroczne fińskie badania skupiły się na porównaniu liczebności i biomasy dwóch istotnych grup fauny glebowej: pierścienic z rodziny wazonkowcowatych oraz nicieni. Doświadczenia prowadzono na poletkach nieodchwaszczanych, odchwaszczanych mechanicznie oraz odchwaszczanych za pomocą glifosatu w połączeniu z zabiegami mechanicznymi.
Jak pokazały wyniki, mechaniczne odchwaszczanie wywiera niekorzystny wpływ na liczebność mikrofauny glebowej, co może być efektem zakłócenia funkcjonowania sieci pokarmowych tych organizmów. Jednak, co szczególnie ważne, zastosowanie glifosatu nie wywarło dodatkowych negatywnych efektów na biomasę organizmów glebowych. Liczebność i biomasa mikrofauny w glebie nie różniła się między poletkami odchwaszczanymi bez użycia herbicydu a tymi, które zostały glifosatem opryskane. Jeszcze ciekawsze jest odnotowane przez naukowców zwiększenie aktywności mikroorganizmów glebowych po zastosowaniu glifosatu, co może świadczyć o tym, że organizmy te wykorzystują herbicyd jako źródło niezbędnych dla siebie pierwiastków - węgla, azotu i fosforu.
Powyższe badania wykazują, iż stosowany zgodnie z zaleceniami glifosat nie ma negatywnego wpływu na życie glebowe, jednak publiczna debata na temat herbicydów nieselektywnych nie ustaje. Jaki będzie jej finał? Czas pokaże...

Źróło: Hagner M., Mikola J., Saloniemi I., Saikkonen K., Helander M. 2019. Effects of a glyphosate-based herbicide on soil animal trophic groups and associated ecosystem functioning in a northern agricultural field. Scientific Reports volume 9