Herbatka kompostowa - nietypowa hodowla dla gleby

Herbatka kompostowa - nietypowa hodowla dla gleby
Fot. Adobe Stock 8 listopada 2022
  • Autor: Marcin Gryn
  • Dodano: 13-12-2019, 10:00

Herbatka kompostowa to sposób na założenie hodowli mikroorganizmów, które rolnicy mogą aplikować na swoje pole. Do wytworzenia herbatki potrzebujemy wody, kompostu oraz powietrza. W rzeczywistości mikstura jest pewnego rodzaju szczepionką, która zawiera nawet 4000 rodzin jednostek grzybowych, tworzących kolonie. Podpowiadamy jak ją zrobić we własnym gospodarstwie.

Producenci bioprepartów oferują rolnikom mnóstwo gotowych do zastosowania rozwiązań. Począwszy od preparatów, które jak twierdzą ich producenci, zawierają mikroorganizmy, po takie które stwarzają w glebie warunki do ich samoczynnego namnażania. Każdy preparat posiada jednak swoją cenę, a z kolei nie każdy rolnik przekonany jest do ich skuteczności, czy tez opłacalności stosowania. Czy można zatem znaleźć inny sposób na eksperymenty z mikroorganizmami ?

Okazuje się, że odpowiedź jest bardzo prosta. Każdy rolnik może założyć hodowlę mikroorganizmów, które następnie będzie mógł aplikować na swoje pole. Rozwiązaniem o którym mowa jest tzw. herbatka kompostowa wytworzona z wody, kompostu oraz powietrza. Jest to pewnego rodzaju szczepionką, która zawiera nawet 4000 rodzin jednostek grzybowych, tworzących kolonie. Aby jednak lepiej zobrazować wartość herbatki kompostowe należy dodać, że w jednej łyżce kompostu można znaleźć około 1 miliarda bakterii, z kolei w jednej łyżce aktywnie napowietrzanej herbatki kompostowej można naliczyć 4 razy więcej mikroorganizmów.

Głównym składnikiem herbatki kompostowej - bo aż 95% stanowi woda. W celu sporządzenia preparatu do 100 l wody należy dodać około 3 kg dojrzałego kompostu. Zbiornik, w którym będzie przygotowywany preparat, należy wyposażyć w odpowiednią pompkę, która będzie w stanie skutecznie napowietrzyć mieszaninę. Następnie należy dodać około 10 łyżek stołowych melasy, która będzie źródłem pożywienia dla namnażających się w szybkim tempie mikroorganizmów. Następnie pozostaje tylko rozpocząć napowietrzanie i oczekiwać efektu, który powinien być zauważalny po 24-36 godzinach.

O gotowości herbatki kompostowej świadczyć będzie brązowy kolor, lekko podniesiona temperatura oraz przyjemny ziemisto-słodkawy zapach. Minusem rozwiązania, jest jego stosunkowo krótki termin przydatności, który wynosi do 4-5 dni, pod warunkiem, że mieszanina będzie stałe napowietrzana. Na jednej hektar, powinno się zastosować około 200 l preparatu. Nie ma sensu przedawkowywać herbatki kompostowej, gdyż nie spowoduje to lepszych rezultatów. Skuteczniejsze może okazać się częste aplikowanie przygotowanej mikstury. Należy też zwrócić uwagę na warunki atmosferyczne podczas wykonywania zabiegu. Aplikacje najlepiej przeprowadzić w pochmurny dzień, w trakcie opadów deszczu lub po opadach. Sucha i słoneczna aura może znacznie obniżyć skuteczność zabiegu.

Czy rozwiązanie jest skuteczne ? Nic nie daje lepszej odpowiedzi niż własne doświadczenie . Dlatego najlepiej przekonać się na własnym polu, zważając na znikome koszty przeprowadzenia eksperymentu.

 

Źródło: Striptillfarmer; Gandalf.×