„Ogród chorób roślin zbożowych” -  bo tak nazywa się kolekcja - został zaprezentowany podczas Krajowych Dni Pola 2020, gdzie wzbudził duże zainteresowanie wśród zwiedzających. Kolekcję założono w celach dydaktycznych dla studentów uniwersytetu w Bydgoszczy i innych jednostek oraz dla uczniów szkół średnich, rolników czy pracowników różnych instytucji związanych z rolnictwem.

Zebranie tak wielu roślin w jednym miejscu, umożliwia zapoznanie się z chorobami występującymi na wszystkich gatunkach zbóż powszechnie uprawianych w Polsce. Co ciekawe, w Minikowie zademonstrowano również  objawy chorób rzadziej spotykanych na naszych polach. Wśród poletek znajdziemy zboża zaatakowane przez głownię źdźbłową żyta, śnieć cuchnącą pszenicy, głownię pylącą owsa, głownię pylącą jęczmienia czy pasiastość liści jęczmienia. Kolekcja obejmuje choroby, które występują na liściach, kłosach, podstawie źdźbła, a także na korzeniach zbóż.

Utworzenie tak licznej kolekcji chorób roślin, wiązało się z koniecznością wyselekcjonowania odmian poszczególnych zbóż i  materiału siewnego. By móc obejrzeć niektóre choroby niezbędne było przeprowadzenie celowego porażenia patogenami zarówno materiału siewnego, gleby podczas siewów, czy roślin w późniejszym okresie wegetacji.

Przygotowanie ogrodu było dość trudne, chociażby z tego względu, że niektóre z tych patogenów, jak np. Pyrenophora graminea, Ustilago nuda i Ustilago avenae mają dwuletni cykl rozwojowy, a więc była to pracochłonna i długa praca.

Ogród chorób roślin zbożowych jest zatem miejscem, gdzie można poobserwować zainfekowane zboża i nauczyć się jak diagnozować chorobę.Warto zaznaczyć, że ogród można zwiedzać codziennie, aż do momentu zbioru poszczególnych gatunków. Wszystkie poletka, znajdujące się na terenie pól demonstracyjnych przygotowanych na Krajowe Dni Pola 2020,  są opisane, z zaznaczeniem ważniejszych chorób na nich występujących.

Fot. Ryszard Wszołek.