Konferencja "Znaczenie pasów kwietnych w rolnictwie" za nami

Konferencja "Znaczenie pasów kwietnych w rolnictwie" za nami
Tegoroczna konferencja "Znaczenie pasów kwietnych w rolnictwie" skupiała się na ekonomice pasów kwietnych (fot. JŚ-S).
  • Autor: Julia Śmigielska-Siarkowska
  • Dodano: 10-12-2021, 16:30

Konferencję on-line, która odbyła się 2 grudnia 2021 r., poprzedziło wrześniowe seminarium w pałacu w Szelejewie Drugim. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Demeter Polska we współpracy z Wydziałem Ekonomicznym oraz Wydziałem Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Kolejna, czwarta już edycja konferencji „Znaczenie pasów kwietnych w rolnictwie” poświęcona była kwestiom związanym z ekonomiką pasów kwietnych, choć nie brakowało także zagadnień ekologicznych.

Oprócz wykładów naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wysłuchać można było prelekcji zaproszonych gości specjalnych: Barbary Możaryn z Departamentu Klimatu i Środowiska w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz dr. Stephena Venna z Uniwersytetu w Helsinkach/Uniwersytetu Łódzkiego. Patronami medialnymi wydarzenia były portale BezPluga.pl oraz farmer.pl.

Z częścią wykładów można było zapoznać się już podczas wrześniowego seminarium, z którego relację zdawaliśmy wcześniej:

Kwestie związane z ekonomiką pasów kwietnych rozszerzyła pani Barbara Możaryn. Wspólna Polityka Rolna na lata 2023-2027 ma jeszcze mocniej kłaść nacisk na gospodarowanie w zgodzie z naturą. Jednym z kroków, które mają pomóc w osiągnięciu tego celu będzie premiowanie rolników przeznaczających część swoich gruntów na zakładanie pasów kwietnych. Interwencja "Wieloletnie pasy kwietne" zakłada przyznawanie corocznej płatności 4207 zł do hektara powierzchni pasa kwietnego pod warunkiem spełnienia określonych wymogów, dotyczących m. in. minimalnej powierzchni pasa kwietnego, liczby gatunków, koszenia. Zobowiązanie będzie podejmowane na 5 lat, a trzecia wersja projektu Planu Strategicznego dla WPR 2023-2027 zakłada objęcie wsparciem 700 ha w skali kraju.

Dr Stephen Venn skupił się z kolei na zagadnieniach związanych z ekologią. Naukowiec alarmował o kurczącej się w ostatnich dziesięcioleciach bioróżnorodności obszarów wiejskich. Za taki stan rzeczy dr Stephen Venn wini postępującą intensyfikację rolnictwa, wiążącą się ze utratą, fragmentacją lub degradacją cennych przyrodniczo siedlisk, zanieczyszczeniami czy osuszaniem terenów podmokłych. Wśród rozwiązań, które korzystnie wpłyną na bioróżnorodność ekspert wymienił rozpoznanie i ochronę wartościowych siedlisk, jak również system „organic no-till”, czyli ekologiczną uprawę zerową. Dr Stephen Venn tłumaczył, że rolnictwo intensywne jest prostsze i bardziej opłacalne, a działania na rzecz natury wymagają inwestycji, planowania, przygotowania i odpowiedniego zarządzania. Jednak cenne przyrodniczo tereny, takie jak pasy kwietne, świadczą ważne dla ludzi darmowe usługi ekosystemowe: zmniejszają ryzyko wybuchu epidemii szkodników, wspierają bioróżnorodność, wpływają pozytywnie na zapylanie, a w efekcie plony roślin.×
  • brzoza2021-12-10 20:42:48
    Ile zarobili za te szkolenia które szkodzą rolnictwu. Dlaczego UE płaci osobom którzy powodują spadek produkcji i konkurencyjności polskiego rolnictwa z naszych składek.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.239.154.240
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum